Możliwe przyplątane włoski gwiazdkowate z pobliskiego zielska. Mogą pochodzić ze ściółki
(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 07.stycznia.2020)
#2269
od kwietnia 2004
Dziękuję serdecznie Piotrze.
Włoski okrywowe są elementem diagnostycznym, a tak ułożone gwiazdkowato są częścią liścia,- dla przykładu Peumus boldus.
Czy dobrze rozumuję?.
Oczywiście wszystkie elementy rośliny, które można zobaczyć pod mikroskopem są cechą diagnostyczną, ale ja chociaż pracę magisterską pisałem z anatomii roślin przed 1980 rokiem aż tak biegły w tej dziedzinie nie jestem. Oczywiście jak w każdej dziedzinie także i tutaj istnieją specjalistyczne atlasy pozwalające w ten sposób oznaczać rośliny, chociażby w celu wykrywania fałszerstw surowców zielarskich.
(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 07.stycznia.2020)
Jeszcze moje alternatywne hipotezy:
- niektóre gatunki Stropharia wytwarzają podobne komórki (ang. "acanthocytes"). Służą one do wyłapywania i unicestwiania nicieni. Być może prezentowane wyżej "byty" mają jakiś z tym związek.
- inną teorią może być także i ta że "byty" te, to asterosety (ang. "asterosetae") pochodzące od innych grzybów.
#2273
od kwietnia 2004
Przemek.
Wydaje się, że wskazany przez Ciebie trop w kierunku "Gwiaździaka"- Asterostroma jest jak najbardziej trafny. W Europie występują trzy, (może cztery gatunki ???).Są to: Asterostroma cervicolor w kolorze ochry, Asterostroma laxum w kolorze łososiowym oraz Asterostroma medium - w kolorze kremowym. Mają one strzępki w kształcie gwiazdek, które są do zaobserwowania tylko pod mikroskopem. Ponieważ powodują intensywną białą zgniliznę i wymagają bardzo wysokiego poziomu wilgotności, można zatem wysnuć wniosek, że na skórce kapelusza Hygrophorus marzuolus znalazła się drobina tak specyficznej strzępki. Otwartym pozostaje tylko pytanie. Do którego z gatunków należą owe "tajemnicze gwiazdki"?.:)