Lakownica spłaszczona Ganoderma applanatum
Bardzo chętnie bym chciał umieszczać w ten sposób obrazki ale obawiam się że będzie to niemożliwe, ponieważ moje zdjęcia są za duże nawet po zmniejszeniu i obróbce w paincie. Piszę prace na Olimpiade Biologiczną o grzybach pasożytniczych. Chodzę do lasu i każdy spotkany i sfotografowany gatunek staram się oznaczyć ale czasami mam problemy tak jak właśnie z tym grzybem. Jestem na początku pisania pracy więc myśle że jeszcze nie raz skorzystam z usług tego forum (to forum jest bardzo pomocne). Ten serwer gdzie umieszczam zdjęcia nie jest niebezpieczny więc nie powinno być problemu.
aha.....zapomniałem....jaki jest najlepszy atlas grzybów ? W moim nie ma wielu gatunków i musiałbym kupić sobie nowy. Czy jest moze taki atlas o samych grzybach pasożytniczych ?
Czy jest ktoś w stanie zidentyfikować moje grzyby......Czy to prawda że te zdjęcia przedstawiają Czyreń Ogniowy.
Tak wygląda...90% a drzewo to wierzba?
Opisuje coraz to nowe gatunki grzybów albo spotykam te same ale większość z nich występuje na brzozach. Czy ktoś wie dlaczego większość grzybów pasożytniczych występuje na brzozach ?
#2585
od września 2004
Brzozy chyba tu nie mają nic do rzeczy - owszem, drzewo to jest raczej mało odporne, ale jednocześnie rośnie i rozmnaża się na tyle szybko, że populacja sobie dosyć dobrze radzi.
Jest kilka gatunków grzybów, bardzo pospolitych, które najczęściej rosną właśnie na nich i tyle. Nie jest tak, że większość pasożytów wybiera brzozy (bo to tylko kilka gatunków z ogromnej grupy), jeśli taką tezę postawisz w pracy, to na pewno zostanie ona podważona.
Możesz ewentualnie zrobić zestawienie i napisać, że w danym lesie najwięcej było grzybów pasożytujących na brzozach, nieco mniej na dębach itp. - to przypadkowa zmienność odnosząca się wyłącznie do tego lasu, w innym lesie może być inaczej.
#3687
od grudnia 2003
Czyreń sosnowy jest w niektórych regionach pospolity...
A takie pasożyty na sosnach to opieńki,które potrafią rosnąć na sosnie do wysokości 2,5-3 m :-)
a to zdjęcie zamieszczone wyrzej przedstawia Hubiaka Pospolitego ?
Nie nadpasożytnictwa. Zjadają tego samego żywiciela. Jesteś pewien, że to nie są owocniki lakownicy?
Ten poniżej (czerwonawy), na drugim zdjęciu to pniarek obrzeżony,
Mało widać, ale można by powiedzieć że te dwa owocniki są tego samego gatunku
Mam pytanie. Czy jest jakaś cecha podobna następujących gatunków grzybów
1. Hubiak Pospolity
2. Gmatwica Chropowata
3. Lakownica Spłaszczona
4. Czyreń Ogniowy
5. Porek Brzozowy
6. Pniarek Obrzeżony
7. Korzeniowiec wieloletni
8. Jamczatka
Chodzi mi o to czy te grzyby należą do którejś jednostki systematycznej np. do tego samego rzędu , czy do tej samej klasy lub rodziny ?
To jest diplomitoporus flavescens na martwej-zapewne sosence.
Rozumiem że Wrośniaczek Sosnowy też jest pasożytem ? Zgadza się zdjęcie zostało zrobione na obumarłej sośnie zwyczajnej, ale napewno nie jest to jamczatka ?
#2654
od września 2004
Tak.
Zakładaj nowe wątki dla kolejnych znalezisk, tutaj już ich za dużo się uzbierało :-)
Piptoporus betulinus - białoporek brzozowy [porek brzozowy]