• główka korowa (Phleogena faginea)
To Phleogena faginea o której pisze Ania.
Na pniaczkach i gałęziach, nieraz na wysokości wzroku. Ważne że może rosnąć stadem - kilkadziesiąt, kilkaset owocników na większym odcinku kory - tak że stosunkowo łatwo zauważyć.
Widziałem to w tym roku też wcześniej (na 97%) ale ominąłem jako śluzowca. A to podstawczak.
Podeślij Aniu na maila jakąś fotkę Xylarii to zrobię stronę w atlasie że poszukujesz. Daj też parę słów o ekologii kiedy, gdzie i jak szukać.
Marku i Aniu, a gdzie widzieliscie Phleogena faginea. Kilka lat temu wyszła taka pracka Wojewody i Komorowskiej, z której wynika, że Phleogena faginea jest częsta tylko w Puszczy Białowieskiej, a poza tym ma tylko rozproszone, bardzo nieliczne stanowiska i prawie wszystkie (prócz jednego) są w rezerwatach przyrody. Jest to więc typowy gatunek puszczański. Ja nigdy nie widziałem w terenie tego gatunku.
Marku, Xylaria - jak Krzyś z ryb wróci :-) Może dziś po południu :-)) Mógłbyś jeszcze dać zdjęcie Phleogena - taki widok bardziej "ogólny"??
Marcin - to było w rezerwacie "Popień" kilka km od Rogowa. Rezerwat chroni łęg nad rzeką Rawką. Ale do klimatów puszczańskich mu bardzo daleko. Dlatego pomyślałam sobie, że ta Phleogena może być częstsza :-)) Możesz dać namiary na wspomnianą pracę Wojewody i Komorowskiej ??
Marcinie, moja rzekoma Phleogena rosła w pasie zadrzewienia pomiędzy jednym ze stawów kompleksu milickiego a polem ornym, widziałem to w połowie sierpnia.
Dzisiaj byłem w tym miejscu ale nawet śladu nie było. W przyszłym roku podjadę tam przy jakiejś okazji latem i może znajdę - jesli to Phleogena to udokumentuję i dam znać.
#235
Phleogena faginea znaleziona w ubiegłym roku w Puszczy Niepołomickie, a dokładniej w rezerwacie "Lipówka". Zainteresowanych zapraszam tutaj:
http://grzyby.strefa.pl/Phleogena_faginea.html Stanowisko tego gatunku w Lipówce odnotował wcześniej prof. W. Wojewoda.
Zastanawiający jest jednak fakt, że zamiast jak opis przykazał rosnąć na korze, znalezione przeze mnie owocniki wyrosły w pionowym rzedzie wewnątrz wypróchniałego pniaka liściastego - prawdopodobnie dębowego.
Jeszcze jeden dowód, że grzyby mają w głębokim poważaniu nawet najlepsze atlasowe opisy :-)
#236
Dla innych zainteresowanych (oprócz Ani :-) podaję namiar na artykuł, o którym pisał Marcin:
Fragmenta Floristica et Geobotanica Polonica, zeszyt 6 z 1999 roku:
Władysław Wojewoda, Zofia Heinrich, Halina Komorowska: Nowe stanowiska i nowy żywiciel Phleogena faginea (Fungi, Atractiellales) w Polsce [New localities and new host for Phleogena faginea (Fungi, Atractiellales) in Poland], s. 199-202
Jest ekstra. To kawał wspaniałej roboty.
#2165
od sierpnia 2002