Teraz poważnie zaczynam się zastanawiać co pozostanie mi do wykopania za rok:-)) Trufla letnia to swoista legenda hypogeiczna w Polsce. Sporo historycznych stanowisk ale żadne nie potwierdzone materiałem zielnikowym.
Grzybki znalazłem w lesie dębowo-grabowo-sosnowym, to taki zapuszczony, zaśmiecony i chabaziasty grąd. Normalnie nikt by mnie do takiego lasu koniem nie zaciagnął. Ale mapy geologicvzne kazały mi się tam udać z Tajgą:-)) Znalezienie pierwszej trufli zajęło jej godzinę.
Potem przeżyłem drugi szok bowiem okazało się, że na stanowisku rośnie też Tuber mesentericum!!!! Trzecie udokumentowane stanowisko w Polsce:-))) Mam więc rzadką możliwość porównania tych dwóch bardzo podobnych gatunków.
Tuber aestivum i Tuber mesentericum rozróżnia się w zasadzie po cechach makro. Cechy mikro są bardzo podobne. Tuber aestivum jest zdecydowanie większa, ma zamknięte owocniki bez wgłębienia. Jest brązowawoczarna i ma grube duże brodawki. Tuber mesentericum jest mniejsza, zawsze czarna i zawsze z otworem z boku lub u podstawy. Brodawki ma drobniejsze i delikatniejsze.