Początkowo wziąłem na warsztat owocnik młody i miałem zamiar określić go przy obecnym stanie wiedzy o tym rodzaju jako Ombrophila cf. violacea
Zarodniki w zasadzie mieściły się w dolnym zakresie dla tego gatunku (5.9 [6.5 ; 7.2] 7.8 × 3.5 [3.7 ; 4] 4.2 µm) ale zważając na to, że w tym rodzaju występują bardzo duże różnice w znajdywanych kolekcjach więc wygodniej odbiegajace nieco od normy określac jako "cf". Ostatnio miałem kolekcje gdzie średnia zarodników wynosiła: Me = 6,5x3,1 µm.
A powinny być: 6.5–9 x 3.5–4.5 µm.
Bardzo ciekawa kolekcja bo jeszcze nie widziałem z tak obfitymi kryształami(i to nie są kryształki a pokaźne bryły) oczywiście w ectal excipulum. Tak bogate, że w zasadzie nie widać z jakiej tekstury warstwa ta się składa... pokaże niżej na zdjęciach.
Następną próbkę pobrałem z większego owocnika i tu juz można raczej "cf" wyrzucic do "kosza":)
- zarodniki w normie
7.4 [7.9 ; 8.3] 8.7 × 4.2 [4.5 ; 4.7] 4.9 µm
Q = 1.6 [1.7 ; 1.8] 2 ; N = 10 ; C = 68%
Me = 8.1 × 4.6 µm ; Qe = 1.8
PS: IF synomizuje ten gatunek z O. janhina i u nas na forum taka opcja też powiela się więc informuję, że te oznaczenie zupełnie nie odnosi się do tej sytuacji. Badający ten rodzaj tę nazwę przypisuja owocnikom o długich trzonach, wyrastających na szyszkach, przeważnie świerkowych, rzadziej sosnowych i z zarodnikami o zdecydowanie mniejszych kroplach oleju w zarodnikach.
A w sumie to trzeba czekać aż znajdzie się chętny i zrobi sekwencje tym wszystkim "odmieńcom".
Dalszą decyzję co do losów tej kolekcji pozostawiam Błażejowi ... czy chce ją:)