Wracam do tematu bo mnie ten gatunek zainteresował:)
Według dotychczasowych pozyskanych danych wszystko dla mnie pasowałoby włąśnie do S. olivascens. Gdybys jeszcze tylko raczył sprawdzić większą ilość włosków i zwrócił uwagę czy występują wygięte w kształcie litery "S".
A na tyle mnie zainteresowały że wrzuciłem pod mikroskop kolekcję znalezioną na szyszkach świerkowych i to był dobry strzał bo okazuje się, że cechy takie jak u twoich:)
Z literatury tego gatunku wynika, że substrat w ich przypadku może być nadzwyczaj różnorodny; od ziemi do róznego rodzaju drewna a co zaskakujące to były też znalezione na betonie leżącym w wilgotnym miejscu:)
Co do ornamentacji to Schumacher faktycznie z jej wysokością nieco przesadził ale tak jak mówiłem wcześniej, zsynonimizował kilka wcześniejszych kolekcji i może dlatego tak wyszło???
Obecnie badający ten rodzaj określają to dość prostą zasadą: ma być szersza niż wysokość. Jak niżej będzie widać jest również bardzo zróżnicowana jednak na zarodnikach dojrzałych sa to raczej nieregularne grzbiety a nie brodawki.
Badając swoje owocniki zauważyłem że zarodniki rozwijają sie w workach bardzo nie równo. Trudno spotkać worki z jednolitymi zarodnikami. Przeważnie u ujścia znajdują się zarodniki bardzo duże, im niżej tym mniejsze. Niektóre w górnej partii worka bardzo znacznie odbiegają od pozostałych i stąd pewnie duże rozbieżności w ich wymiarach.
Dla porównania wrzucam kilka zdjęć swoich.
Wymiarów nie podaję ale mierzyłem i pasują jak nic do tego gatunku:)
EDIT:
Czy pamietasz jakiej barwy były włoski?
Twoje na zdjęciach wyglądają dość ciemno zabarwione a takie nie powinny być?
(wypowiedź edytowana przez mirek63 15.lipca.2019)