Przemku! - nie widziałem takich trójkątnych włosków a szczególnie w tych owocnikach bo to nie jest P. limnaea. Również nie widziałem w swoich owocnikach które tak oznaczyłem ... jedynie typowe włoski.
Tak na marginesie informacja dla Roberta. To co podałeś na etykietach to numery postów. Numer wątku to jest ten w adresie (patrz skan).
.
No to wracamy do tematu!
Ta Peziza sprawiła mi dużo trudności ale jeszcze więcej przyjemności:) Gdy zobaczyłem ornamentacje od razu ucieszyłem się bo pomyślałem o P. labessiana. Jednak jej zarodniki w zasadzie nie posiadają kropli i ten "brudny" odcień hymenium?! ... więc czar prysł i zaczęła się żmudna obserwacja zarodników.
Barwy mleczka nie podałeś chociaż podejrzewam, że nawet gdyby wystapiło to być może nie określiłbyś jej, bo jest dość sporna (jedni podają hialinową, inni z kolei lekko opalizująca?) więc sprawę musimy i tak oprzeć tylko na kształcie ornamentacji.
W tej kolekcji brodawki sa w większości okrągłe więc nie pozostaje mi inny wybór jak P. depressa. Można by brać również pod uwagę P. saccardiana ale ta ma dużą/przeważającą część brodawek w kształcie przecinka/bardziej podłużna.
Mogę jedynie dodać że cechą charakterystyczna dla tego gatunku jest występowanie w ornamentacji dwóch typów brodawek: tępo oraz spiczasto zakończonych ... co widac w twojej kolekcji ... moze słabiej na zdjęciach ale podczas obserwacji pod mikroskopem bardzo wyraźnie..
Przy okazji przypomniało mi sie moje znalezisko z 2016 roku podejrzewane o bycie tym gatunkiem.
Chyba bym wprowadził korektę? Tamte być może powinno być P. saccardiana . Cechy bardzo podobne ale ornamentacja bardziej jak u P. saccardiana. Dokumentację jednak zrobiłem bardzo słaba więc wszystko w rękach Błażeja bo owocniki powinny byc już u niego.
https://www.bio-forum.pl/messages/33/859873.html Zarodniki w kolekcji Roberta:
- pomiar w CB więc standartowo nieco mniejsze od normy.
14.5 [15.2 ; 16] 16.6 × 7.7 [8.3 ; 9.1] 9.7 µm
Me = 15.6 × 8.7 µm ; Qe = 1.8
W H2O już znacznie lepiej ale jeszcze musiałbym pomierzyć większą partię zarodników. Wczoraj zabrakło czasu:(
15 [16.2 ; 17.8] 19.1 × 8.2 [9 ; 10.1] 10.9 µm
Me = 17 × 9.5 µm ; Qe = 1.8
Tak więc jak na razie obstaję przy P. depressa.
.
Tekstury wydaja się być równiez odpowiednie dla tego gatunku ale z suchego materiału ciężko odczytac nie mówiąc juz o pomiarach, szczególnie jak jest mieszana.