06.06.2019 r. - Puszcza Bukowa, kilka owocników na poboczu utwardzonej szutrem (z recyklingu) drogi przecinającej buczynę. Największy owocnik o średnicy 3,5 cm, konsystencja gumowata, sprężysta. Trzon początkowo wydawał się dość długi ale po ostrożnym oczyszczeniu z ziemi okazało się, że ma ok. 0,5 cm.
Zarodniki o rozmiarach: (-19)20,2-24,9 µm x 11,1-13,6(-14,2) µm. Parafizy bardzo zróżnicowane - podzielone i nie podzielone, z zakończeniami od nieznacznie rozszerzonych, poprzez "kije golfowe" aż do bardziej fikuśnie ukształtowanych:
Wiele cech, takich jak rozmiary zarodników, kształt parafiz, bruzdy i ziarnistość zewnętrznej powierzchni owocników pasują do Tarzetta catinus. Moje wątpliwości wzbudza jednak króciutki trzon oraz rozmiary tego największego owocnika. Może to Tarzetta spurcata?
Ta ostatnia występuje ponoć na glebach wapiennych, często w siedliskach antropogenicznych. "Moje" Tarzetta, choć znalezione w lesie, to jednak wyrastały na poboczu szutrowej drogi, bez wątpienia zasobnej w wapń, tym bardziej, że i sama gleba w tym rejonie wapń zawiera (w pobliżu znajdują się źródliska wapienne).