Przemku, takich niespodzianek czeka nas chyba jeszcze więcej. Nie wypowiem sie na temat gatunku Typhula ... omijam ten rodzaj:( Nie dlatego, że jest mało interesujący a po prostu z braku czasu ... niestety z czegoś trzeba zrezygnować:(
Ostatnio znalazłem asco na drewnie. Na pierwszy rzut oka wyglądało to-to na jakieś Lasibelonium. Mikroskop jednak nie potwierdził moich podejrzeń. Okazało sie bowiem, że jest to Trichopezizella rubroguttata. Nigdy nie słyszałem o takim substracie dla tego gatunku wiec skontaktowałem się z Baralem. Nie uwierzył dopóki nie wysłałem mu dokładnej dokumentacji. Nie powiem: też go te znalezisko zainteresowało bo chociaż moje rozpoznanie potwierdził to co do substratu był bardzo zaskoczony.
Ponieważ wysłałem mu również ogólne zdjęcie substratu to oczywiście jak to Baral, od razu wypatrzył na substracie pozostałe grzybki i spytał czy je sprawdziłem. Miałem je raczej pominąć bo miałem inną robotę ... ale jak zapytał to nie wypadało odmawiać ... i bardzo dobrze się stało:)
Okazało sie bowiem, że tuż obok występowała grupka owocników z rodzaju Lachnum o zupełnie nieznanych cechach:)
Czyli dwie ciekawostki na kilku cm2 drewienka:))
Aby nie być gołosłownym zamieszczam zdjęcie: