Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Hysterangium nephriticum Berk.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby podstawkowe (Basidiomycetes) «
i

#717
od lipca 2002

Mój podkorzeniak - w przeciwieństwie do okazów Jacka i Marcina był bardzo łatwy do oznaczenia. Cechy perydium są tu jednoznaczne. Znaleziony w bukowym lesie, na stoku wapiennego wzgórza. Nie chcę się powtarzać - ale to nowy dla Polski gatunek:-)))



Tu dość wyraźnie widać columellę



Zarodniki wrzecionowate, silnie wydłużone. Żółtawe, grubościenne z wyrostkami w kształcie szczypiec na jednym końcu - do 2 mq i czasem wyraźnym dziobkiem na drugim. Powierzchnia zarodników drobnoszorstka, czasem z niewielkimi zmarszczkami. Wypełnione bardzo rzadko pojedynczymi kroplami, na ogół puste.

Zakres długości (14,3) 15,6 - 17,2 (18,1) mq średnio 16,3 mq
Zakres szerokości (5,4) 5,7 - 6,0 (6,4) mq średnio 6,0 mq
Q - 2,71



Perydium dwuwarstwowe - grubość średnia 430 mq. Pierwsza warstwa - zewnętrzna o grubości 100-190 mq zbudowana ze splecionych, grubościennych strzępek, brązowawo-żółtawych ze sprzążkami, grubosć strzępek 3,2-8,9 mq
Druga warstwa o grubości 180-250 mq - zbudowana z nieregularnych cienkościennych, hialinowych komórek o wielkości 15-30 mq

Na zdjęciu widać dwuwarstwowość perydium. Ciemniejsza warstwa to warstwa strzępek, jasna - warstwa komórek.



I strzępki w zbliżeniu

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby podstawkowe (Basidiomycetes) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji