28. 10. 2018; Zabudowane siedlisko rolne. Ubiegłoroczne łodygi bylicy Artemisia vulgaris. Prawdopodobnie pasożytniczo na jakimś grzybie workowym. Owocniki widzialne tylko pod lupą i tylko w sprzyjających okolicznościach, tworzą w stanie wilgotnym bardzo cienki, żelowy, hialinowy, bezbarwny do jasno bursztynowego film na substracie. W stanie suchym zanikają, stając się niewidoczne. Nie są także widoczne, a właściwie odróżnialne - gdy substrat jest mokry (silnie uwilgotniony).
Wspominałem już o nich przy okazji [bf#1029915]. Tym razem mam już pewność co do posiadania materiału zielnikowego.
Przyznam, że badanie mikro i makromorfologi tego grzyba w warunkach domowych i bez profesjonalnego sprzętu kosztowało mnie sporo czasu, poświęcenia i wysiłku. Dokumentacja jest zapewne nie dość zadawalająca, tym niemniej jestem pewien, że zrobiłem wszystko co w moich warunkach się dało.
Ze względu na pewne podobieństwo przyjąłem zupełnie prowizorycznie i na własne potrzeby, że omawiany tu gatunek to coś z Syzygospora, jednakże mam świadomość bogactwa gatunkowego i zupełnie nie przywiązuję się do tych moich, bądź co bądź amatorskich ustaleń.
Reasumując zwracam się z prośbą do wszystkich (ze szczególnym uwzględnieniem Błażeja i Marcina) o pomoc w identyfikacji tego interesującego (pewnie tylko mnie?) znaleziska.
W przedmiocie mikromorfologii zdecydowanie "leitmotiv" stanowią charakterystyczne konidiofory, wytwarzające na sprzążce konidia. Także bezpośrednio na konidioforach obserwowałem haustoria. Konidiofory te nierzadko wytwarzają strzępki dalszych pięter, tworzących kolejne konidiofory, czasem wyrastają z nich strzępki generatywne, na których powstają podstawki, lub te tworzą się bezpośrednio na sprzążce "konidioforu".
trudna sprawa, nie mam na razie pomysłu, widać że podstawki mają probasidia
Dozbieraj ile się da (i przyślij suszki jak możesz) - pytałem kolegę po fachu z UK i pisze mi, że mu to wygląda na nieopisany gatunek Syzygospora
Byłoby superancko:-D
Raczej to pewnik, że to nowy:-)
Marcinie, czytałem maila, jeszcze pracuję, ale dziś później lub jutro się z Tobą skontaktuję
o. k.