Od niedzieli leżała w pojemniku bo czasu brakowało a gatunek wydawał sie banalny ... O. bufonia jak nic, więc nie tak rzadki gatunek u mnie.
Pierwszy rzut oka na zarodniki jednak nie potwierdził moich przypuszczeń. Zbyt elipsoidalne jak na ten gatunek. Pomiary potwierdziły, Q<2 wyklucza ten gatunek jak również i O. mirabilis. Owocniki jednak juz nieco podniszczone (sucho w lesie a do tego juz były pierwsze przygruntowe przymrozki ) więc ich wygląd brałem nieco z rezerwą. Przejrzałem cała współczesna monografie jak i starsze prace, zakładając różne odchyłki w ubarwieniu ale na nic to się zdało.
Wszystkie drogi prowadza do O. smithii???
Początkowo nie dopuszczałem do świadomości tej myśli bo to gatunek amerykański?
Wg. autora monografii gatunki te znacznie różnia się długością worków. Podejrzenia potwierdziły się; ich długość w moim przypadku dochodziła maksymalnie nawet do 280um. Sprawdziłem jednak poprzednio pobrane O. bufonia. Jak najbardziej róznice ogromne. W O. bufonia 180um to już maksimum.
Obejrzałem dokładnie wszystkie parametry jednak zabrakło czasu na zrobienie zdjęć pozostałych detali więc przedstawie tylko zarodniki i zdjęcia z natury. Może zajmę się tym dziś wieczorem?
Dodam jedynie, że na pierwszy rzut oka ectal ex. idealnie pasuje również do tego gatunku a jest dość charakterystyczny za względu na teksturę oraz brodawki.
Temat cholernie lubiany ale ku pamięci wątek tworzę ... z cichą nadzieją, że kogoś z profesjonalistów zainteresują owocniki. Oczywiście stanowisko do obserwacji bo owocniki były juz tylko mocno dojrzałe a tak jak na poczatku wspomniałem juz po przejściach. Dobrze byłoby obejrzeć młode jak mi lasu nie wytna bo ostatnio w tym rejonie ze względu na suszę monokultury swierkowe masowo obumierają, nawet stosunkowo jeszcze młode nasadzenia.
Dość plotek czas na zdjęcia ... jak się uda to mikro dorobię?
Jakby ktoś porównywał makro ze zdjęciem owocników z monografii to z góry uprzedzam, że ich wygląd znacznie odbiega od moich. Proszę jednak wczytać się w opis. Mi też makro niezbyt pasowało ale jak autor twierdzi ich kształt z wiekiem znacznie zmienia się.
.
Pomiary zarodników robiłem kilkakrotnie. Były próbki gdzie Qm oscylowało w granicach 1,7-1,87.
Uwagi mile widziane, krytyczne też! ... pochwał nie przyjmuje, "robota" jeszcze nie skończona:(