09.09.2018,aleja wielogatunkowa,trzy owocniki rosnące pojedynczo,zapach mączny,blaszki nie robiły się niebieskie w czasie suszenia też nie sczarniały Przysiadałem do tego grzybka kilka razy i do niczego nie doszedłem. Liczę na Wasze sugestie.
To spróbuj porównać z Lyophyllum immundum? - sugestia tylko po zarodnikach ... nigdy ich na "warsztat" nie brałem więc nie wiem nawet od czego zacząć:( Sam kombinuj! - chyba że ktoś inny podpowie więcej?
Zastanawiam się od 3 dni nad Twoimi okazami Romku i różne refleksje mi się nasuwają. Otóż podobnie jak Mirkowi twoje grzybki kojarzą mi się z Lophyllum immundum/paelochroum (bo to raczej to samo). Czy jesteś pewien, że blaszki się nie przebarwiały na czarno, bo zdjęcia trochę tak sugerują? Zarodniki trochę dziwne (za bardzo eliptyczne). Czy oglądałeś podstawki? U Lophyllum (o ile dobrze pamiętam) powinny posiadać dobrze widoczną, charakterystyczną granulację. Innym, równie ciekawym (choć mniej prawdopodobnym) typem jest Dermoloma cuneifolium. Ze względu na nieamyloidalność zarodników jedynie ten gatunek z rodzaju Dermoloma można by tu rozważać. Zarodniki tym razem nieco za szerokie (może błąd pomiaru), za to wydają się częściowo dekstrynoidalne i typowo dla gatunku żółtawe w IKI. A tak poza tym ładne i interesujące grzybki i mam nadzieję, że jeśli nie dasz rady ktoś z "Wielkiej Trójcy" pomoże. :-)
Ja tam się nie znam,ale wg mnie to dwa różne gatunki. Na zdjęciu suszek po prawej to Lophyllum paelochroum który zgłosiłem po konsultacji z Błażejem,ten po lewej to grzybek z tego wątku,czarna plamka to cień trzonu
Nie wiem jakim cudem przegapiłem twój poprzedni wątek z tym gatunkiem ale wydaje mi się, że tu masz to samo. Na zdjęciach z natury wyraźnie przecież widać przebarwienia. Nie wiem czy powinny czernieć podczas suszenia ale jak literatura podaje zmieniaja barwę po dotknięciu?