Kiedy zacząłem wykopywać te grzybki, a każdy miał wyraźne wgłębienie - ostolium prowadzące do środka owocnika, zrobiło mi się gorąco:-)) Bo przecież trufle z takim otworem to TE WŁAŚCIWE TRUFLE:-))) Okazało się jednak, że T.ferrugineum też często jest tak zbudowana. W sumie dobrze - bo jest to pierwsze znalezisko tego gatunku dla Polski:-))
Zarodniki krótkoowalne do kulistych. Młode bezbarwne, później brązowawe. Pokryte kolcami do 2,5-3 mq. Wypełnione wieloma niewielkimi kroplami.
Zakres długości (16,5) 19,4 - 25,1 (26,1) mq średnio 22,4 mq
Zakres szerokości (15,9) 16,5 - 21,6 (22,0) mq średnio 19,2 mq
Q - 1,16
Worki owalne do kulistych ze średniej długości trzonkiem. Zakończenie trzonka często w kształcie główki kości. Średnia wielkosć 50,9 x 62,0 mq. Worki 2-5 zarodnikowe. Najczęściej w worku trzy lub cztery zarodniki.
Status tego gatunku nie jest do końca jasny. Bywa uznawany za odmianę t.rufum, czasem wręcz za synonim trufli rudej, a czasem za osobny gatunek. Prof. Ławrynowicz uznała go za gatunek osobny i do takiej opcji należy się przychylać. Tym bardziej, że od t.rufum grzybek różni się znacznie zarówno cechami makro jak i budową mikroskopową.
Grzybki nie są jeszcze w pełni dojrzałe i z ostatecznym oznaczeniem - czy też potwierdzeniem oznaczenia trzeba jeszcze poczekać kilka tygodni:-))) Ale ja jestem dobrej myśli:-)))