Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Tuber rufum Pico - trufla ruda
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) « Tuber - Trufla «
i

#677
od lipca 2002

Trufle w ilości przeogromnej znalezione w bezpośrednim sąsiedztwie sporego leja krasowego w wapiennych intruzjach Beskidów.



Pośród klasycznych T.rufum znalazłem "gniazdko" trufli które na pierwszy rzut oka wyglądały na inny gatunek. Okazało się jednak, że to też T.rufum, a zmiany powstały na skutek zaatakowania grzybków przez jakieś larwy. Tak myślę, bo wszystkie ciemne były mocno zaczerwione, a rosły dokładnie w tym samym miejscu.



Grzyby nie są w pełni dojrzałe. Zarodniki owalne, rzadziej kuliste. Jeszcze nie wybarwione. Grubościenne, pokryte cienkimi, gęstymi kolcami do 4 mq długości.

Pomiar wybiórczy - największych znalezionych zarodników
Zakres długości (33,4) 39,8 - 50,9 (54,1) mq średnio 43,3 mq
Zakres szerokości (17,5) 19,1 - 23,9 (25,5) mq średnio 21,1 mq
Q - 2,05





Jednak na podstawie cech makro, cech młodych zarodników i budowy perydium myślę, że jest to Tuber rufum. Ale pełna, ostateczna weryfikacja gdzieś w okolicach połowy lipca. Wtedy grzybki powinny być już w pełni dojrzałe.

#873
od czerwca 2005

2007.06.20 22:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Tomek, a masz jakąś nie zasuszoną z larwami? Może choć jakąś larwę żywą lub w dobrym stanie???
i

#682
od lipca 2002

Zasuszone z larwami mam. W weekend będę kopał w tej oazie gdzie rosną te zaczerwione grzybki - mogę poszukać, zabezpieczyć i wysłać. Tylko jak prtzetrzymać żywe larwy w trufli od niedzieli - kiedy je wykopię do wtorku/środy - kiedy poczta Ci je dostarczy? Masz jakis sposób?

Też chciałem Cię zapytać, czy te larwy da się jakoś oznaczyć? Mozna by na tej podstawie znaleźć jakieś zależności - grzyby-owady.

Niedawno znalazłem też stanowisko jakiejś trufli - całkiem młodej i nieoznaczalnej - gdzie wiele owocników było zaatakowanych nie przez larwy, ale przez jakiś inne "robactwo". Było to długie i wyglądało trochę jak wij drewniak. Niekiedy kilka takich wijów wystawało do połowy z grzybka, wijąc się na wszystkie strony Brrr!! Te mógłbym Ci pozyskać w przyszłym tygodniu.
i

#874
od czerwca 2005

2007.06.20 23:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Temat jak może pamiętasz interesował mnie głównie ze względu na żuczka. Ale sprawa na tyle mnie interesuje, że chętnie pobawię się tym w szerszym zakresie. Na grzybach podziemnych żyje sporo różnego żyja, chyba posyłałem ci kopię publikacji z zestawieniem grzyb-owad. Mnie interesowały głównie chrząszcze, ale przyjmę każdy zaatakowany okaz i żerujące na nim larwy, imago czy poczwarki i oznaczę lub zorganizuję oznaczenie (bardzo się postaram :) ! ).
Co do techniki to larwy i poczwarki proponuję w alkoholu 70% (wcześniej sparzyć wrzątkiem), imago żywe lub uśpione octanem etylu i np. w ependorfie lub pojemniku po filmach.
Docelowo pożądana byłaby hodowla, (może poza przypadkami odnalezienia grzyba z okazami w różnych stadiach rozwoju?). Jak to osiągnąć? W wypadku stwierdzenia w terenie zasiedlenia grzyba można próbować go umieścić w ziemi ze stanowiska w jakimś pojemniku z dostępem powietrza i próbować wysłać pocztą. Można liczyć, że grzyb nie zamrze i nie zgnije na tyle szybko, żeby nie uzyskać owadów dorosłych. Można ew. dołożyć nieuszkodzony okaz grzyba, jako rezerwową bazę pokarmową, (jeżeli będziesz gotów rozstać się z grzybem ;).
Jeżeli byłyby potrzebne pojemniki lub chemia, to doślę.
i

#875
od czerwca 2005

2007.06.20 23:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
A te trochę jak "wij drewniak" miały odnóża? Czy może nicinie? Też poproszę o kilka okazów :) Najlepiej alkohol 70%, chyba że to larwy, to trzeba pohodować.
Masz foto?
i

#686
od lipca 2002

Te wijowate miały odnóża i długie wąsy-czułki. Zrobię fotki w przyszłym tygodniu.
A co myślisz nad takim rozwiązaniem:
Do słoika natkam ziemi wraz z zaczerwionymi truflami, denko podziurawię, wsadzę to wszystko w kartonik i wyślę priorytetem? Te trufle trzymałem dwa dni w strunówce wypełnionej wilgotną trawą - chciałem mikroskopować żywe - i dotrzymały w niezłym stanie. Zarówno grzyby jak i robactwo w nich:-)))
i

#877
od czerwca 2005

2007.06.21 11:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Właśnie o to chodzi, zamiast słoika proponuję jakiś plastik odpowiedniej wielkości (pojemnik po lodach ?) i w kartonik. Żywe dotrą prawie na pewno, może dadzą się pohodować?
List priorytetem właśnie wysłałem.
i

#689
od lipca 2002

Jacek to zróbmy tak. W niedzielę nazbieram tych zaczerwionych i zapakuję w pudełko po lodach. W poniedziałek rano pojadę na stanowisko tych z wijami i też ich nakopię i wsadzę do tego samego pudełka. W pudełku zrobię przegródkę na ziemię z obu stanowisk. Tym sposobem dostaniesz obydwa grzybki - myślę, ze w niezłym stanie. W poniedziałek wysyłam.
Może się też tak zdarzyć, że w tym tygodniu nie pojadę w góry. Dam znać. Wtedy cała akcja przesunie się na następny poniedziałek.

#878
od czerwca 2005

2007.06.21 11:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Tomku, oczywiście przy okazji twoich wyjazdów. Rozważ tylko próby w osobnych pudełkach.
i

#883
od czerwca 2005

2007.06.27 22:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Te "wije" to krocionóg krwawoplamy (Blaniulus guttulatus) (dwuparzec), i jest ich całkiem sporo. Wyraźnie im te trufle smakują ;)
Są też niewątpliwie larwy jakichś muchówek i te pohoduję. Jak się przepoczwarczą to postaram się zapewnić oznaczenie. Poza tym w glebie dużo różnych roztoczy, jedna trufla zasiedlona przez nicienie :( Resztę na razie zostawiłem w spokoju, ale może jeszcze poszukam czy coś więcej nie je tych trufli.
Dwa okazy były w pudełku po filmach, ale były mocno pokryte śluzem i nie wiem czy dobrze zniosły podróż, w jednej nic niema, w drugiej są dwa otwory, ale chwilowo zostawiłem ją w spokoju.
Podeślij mi na priva informacje gdzie były zebrane i jakie to gatunki trufli (do mojej wiadomości).
i

#707
od lipca 2002

Super - czyli dotarły żywe. Cieszę się bo miałem spore obawy:-))) Te dwie w pudełku po filmach były z niedzieli, pozostałe z poniedziałku. Parka w pudełku po filmie to Tuber dryophilum, a reszta w pudełku po chałwie to Tuber rufum.
Twój podkorzeniak już oznaczony i zweryfikowany:-)))
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) « Tuber - Trufla «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji