• Entoloma byssisedum?
Zapytam wprost: a skąd taki pomysł? Mikroskopowałeś? ... głupie pytanie, przecież mówisz, że Entoloma!
Jak dla mnie makro oraz substrat zupełnie nie pasują do tego gatunku. Jest jeszcze E. byssisedum var microsporum której nie znam, wobec tego zupełnie nie wiem czy to może być ona?
Mam nadzieję, że Błażej zechce nią się zająć bo w tym rodzaju ciągle jakieś nowe tego typu gatunki pojawiają się.
A to mnie zaskoczyłeś, że nie pasują do tego gatunku. :-)
Cheilocystyd brak, podstawki przeważnie 4 sterygmowe. Nie twierdzę, że nie ma, ale nie potrafię znaleźć sprzążek pod podstawkami, a przecież powinny tam być. Jak zwykle - może Błażej zechce? :-)
Nie twierdzę, że to nie ten gatunek ale wygląd twoich zupełnie nie pasuje do takich jak znajdywałem u siebie. W zasadzie cechy mikroskopowe mnie nie interesowały do tej pory bo Błażej "odwalał" całą brudna robotę.
Z ciekawości zajrzałem jednak do literatury. Noordeloos dla tego gatunku zarodniki określa jako 5-6 kątne. Może ja źle liczę ale u ciebie widzę raczej sześć lub siedem kątów??? Sprawdź większą ilość odpowiednio ułożonych.
PS: - tak na szybko sugerując się substratem (martwe szczątki organiczne wśród mchów) to na myśl mi przyszła bardzo tajemnicza E. alliodorum. Z tego co na szybko znalazłem, to ta jest raczej biała i rośnie na takim substracie?
- tyle, że jej owocniki powinny być zdecydowanie mniejsze ... ale z tym to różnie bywa?
A czy wąchałeś owocniki?
(wypowiedź edytowana przez mirek63 23.sierpnia.2018)