• Znalezione na gałązce orzecha włoskiego?
Piękne. Może Merismodes granulosa (strzelając na oślep)?
Strzał wydaje się bardzo prawdopodobny z tym, że od razu moje podejrzenia też poszły w kierunku Merismodes ale gładkie włoski zupełnie mi do tego rodzaju nie pasowały. Teraz oglądam materiały w necie i niektórzy prezentują gatunki tego rodzaju również z gładkimi włoskami???
Mniejsza z tym, zastanawia mnie oryginalny opis tego gatunku ale z moja znajomością łaciny jakoś nie mogę dojść jakie włoski autor miał na myśli??
.
O wsparcie jeszcze raz proszę:)
Zajrzałem jeszcze do opisu Solenia granulosa:-)
Wydaje mi się Przemku, że miałeś rację a nawet i więcej: po analizie tego opisu jestem prawie przekonany o słuszności tego typu.
Podziękowania serdeczne przesyłam:)
Myślałem, że będzie trudniej. Czasu zbytnio nie miałem na poszukiwania literatury bo znalazłem je około 16. Trochę mikroskopowanie zajęło a o 17 musiałem wyjechać do pracy. Dzięki Tobie szybko poszło ja czas zaoszczędziłem a może i Polsce przybędzie nowy gatunek?
Zastanawia mnie jednak jeszcze jeden aspekt. Spotkałem sie z opinią, że Merismodes granulosa (= Merismodes bresadolae) i tym tropem poszedłem ... ale czy słusznie?
IF rozgranicza te dwa taksony chociaż opisy są bardzo podobne. Delikatne rozbieżności w zarodnikach itp. Jak dla mnie bardziej odpowiada opis Solenia granulosa czyli synonimu Merismodes granulosa ... wobec tego chyba wskazane bardziej pozostac przy tej nazwie.
I jeszcze jedna uwaga co do substratu o czym wcześniej zapomniałem wspomnieć. Owocniki wyrastały na obumarłym bardzo młodym jeszcze pędzie orzecha włoskiego wobec tego trudno uznać to za drewno. Miazga drzewna jeszcze chyba nawet nie zaczęła sie formować więc może trafniej byłoby uznać to jako młody pęd zielony?