Płaska rozeta liści, bezlistne pędy kwiatowe, jeszcze nie kwitnie.
Stawiam na brodawnika zwyczajnego (Leontodon hispidus), pod warunkiem że gdy zakwitnie, to roztoczy wokół siebie żółtozłoty blask zbliżającego się upalnego lata. Pozdrawiam
#1226
od stycznia 2007
Dziękuję, Romanie, obiecuję, że sprawdzę ten blask lata, gdy tylko ten brodawnik zakwitnie!!! I sfocę, i opiszę, i wszystko tu zamieszczę!
#1244
od stycznia 2007
Aczkolwiek wycięcia na listkach rozety nieco inne u mojego i u Twojego, Robercie. Czy to może mieć znaczenie dla oznaczenia gatunku???
#81
od kwietnia 2007
No właśnie - Twoja rozeta posiada wcięcia bardziej przypominające brodawnika jesiennego. A i owłosienia listków za bardzo nie widać - jesienny ma liście rozety wąskie nieowłosione i wcięcia na brzegach liści na ostro jak w Twoim.Zaznaczam iż swoją wiedzę czerpię wyłącznie ze zdjęć i opisów podręcznych przewodników i atlasików.
Wyżej to liść prosienicznika szorstkiego (Hypochoeris radicata).
#1248
od stycznia 2007
A mój to faktycznie takiego owłosienia na listkach nie ma, będę tam niebawem ''po kwiatki'', to jeszcze raz się wszystkiemu dokładnie przyjrzę okiem moim i obiektywem aparatu.
#84
od kwietnia 2007
Wygląda na to Barbaro, że mamy różne znaleziska.
Z opisu prosienicznika szorstkiego:" ...pokryte włoskami liście mają bardzo szerokie ząbki i są zebrane w luźną nieregularną rozetkę.Pozbawione liści pędy kwiatowe czasem się rozkrzewiają i wytwarzają drobne łuskowate podsadki z ciemnym koniuszkiem przypominające kocie uszy.Zewnętrzne kwiaty języczkowe są od spodu zabarwione na zielono." Na ostatnim zdjęciu powiększonego kwiatostanu widać zabarwione kwiaty języczkowe, a tuż pod działką i na łodydze ,to są chyba te kocie uszy, pędy kwiatowe są rozkrzewione i na koniec ten włochaty liść. Zgadza się z opisem.Dobra podpowiedź Krzysztofa!(w Atlasie nie ma szorstkiego)
Może jeszcze ktoś potwierdzi ten typ na moją roślinę?
#1256
od stycznia 2007
Jeśli się to wszystko potwierdzi, to przyjmiesz Robercie, kolejne gratulacje - za prosienicznika szorstkiego? Wiesz, co mam na myśli, prawda?
#1617
od stycznia 2007
Chciałabym jeszcze wrócić do mojej roślinki, którą prezentowałam na początku tego wątku.
Dziś przeczytałam w ''Roślinach łąkowych'' Zbigniewa Nawary (Multico 2006), że u brodawnika zwyczajnego Leontodon hispidus koszyczki kwiatowe przed rozkwitnięciem są zwisłe. A na moim zdjęciu nierozkwitłe koszyczki są skierowane do góry. Pomóżcie zatem, co to za roślina?