Piotrze, bardzo Ci dziękuję za Twój typ.
Nota bene, również Robert słusznie zwrócił moją uwagę na P. argentea w równoległym
wątku o pięciornikach.
Długo nie wracałam do tematu mojego pięciornika, bo choć 14 lipca obserwowałam szyjki słupków pod lupą - to niestety nie stwierdziłam, by szyjki były: czy to maczużkowate, czy to flaszeczkowate. Pomimo lupy powiększającej 10x nie byłam w stanie dostrzec tej cechy, i to mnie zmartwiło, bo straciłam koncepcję na rozpoznanie gatunku!
Pozostają oczywiście jeszcze inne cechy, np. listków - regularnie ząbkowane (P.collina) lub na dość długim odcinku całobrzegie, wyżej nierówno, głęboko ząbkowane lub wcinane (P.argentea)* - ale dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z pięciornikami nie jest to łatwe, oj, nie.
Dla uzupełnienia chcę jeszcze dorzucić kilka zdjęć z moich ponownych obserwacji, by zapytać, czy słusznie interpretuję cechę opisaną dla P. argentea, że: ''listki liści odziomkowych 5(7)-listkowych wyraźnie odmienne od łodygowych''. Jednak zacznę od tego, że tak naprawdę to porównywałam wygląd liści dolnych i wyżej położonych, bo moja roślina nie miała typowych liści odziomkowych (nic nie jest proste, niestety!!!).
* wszystkie wymienione cechy pochodzą z klucza Rutkowskiego, PWN, 2006