Prawdopodobnie Stokłosa dachowa- Bromus tectorum
To niestety nie Bromus tectorum. Tego może nie widać tak dobrze na zdjęciach ale ale to nie jest taka "delikatna" trawka tylko duża trawa ok 1 m wysoka z szaro zielonymi liśćmi w charakterze przypominającymi trzcinę (tylko jednak mniejsze). No i plewy maja 5 -9 nerwów a B. tectorum ma plewę dolną 1-nerwową a górną 3-nerwowa.
Ale dzięki za sugestię może jeszcze jakieś - chętnie wszystkie sprawdzę.
Po wyglądzie kłosków(zaostrzone,stos.krótka ość)Bromus ramosus,japonicus,benekenii.Może coś dalej by wyjaśniło,gdybyś zrobił zdjęcie najniższego węzła z którego wychodzą rozgałęzienia wiechy.Jeśli chodzi o nerwy na plewkach to pasuje tylko B.japonicus ,ale ona doch.do 70 cm.
Bromus japonicus brzmi dość sensownie tylko jest kilka wątpliwości:
1/ liście nie są "gęsto owłosione"
2/ gałązki wiechy maja więcej kłosków niż 4 (tak podają opisy którymi dysponuję)
3/ no i z długością plewek coś mi sie nie zgadzało ale nie pamiętam już dokładnie o co tam chodziło
Postaram się jutro wziąć do domu kilka trawek i jeszcze raz dokładnie sie jej przypatrzyć.
Według mnie jest to nowy przybysz (wsiewany na łąkach)- bardzo panoszący się na przydrożach - stokłosa łódkowata (Bromus carinatus) lub podobna stokłosa obiedkowata (B. willdenowii).
Dzięki za ostatnią wypowiedź utwierdziła mnie ona w moich wcześniejszych przypuszczeniach. Najprawdopodobniej prezentowany gat. to Bromus willdenowii, wcześniej jej opis znalazłem pod nazwą Bromus unioloides f. aristata (typ jest bez ościsty). Jedyne co budziło (no i trochę budzi ciągle) moje wątpliwości to stwierdzenie że blaszki liściowe są wąskie (u mnie mają 1.0 - 1.5 cm) - czy to wąskie czy nie trudno powiedzieć. Zależy co autor miał na myśli.
Nie znalazłem natomiast w żadnej z moich książek opisu B. carinatus tak że nie jestem w stanie się do niej tak do końca odnieść - ale z opisów gdzieś na stronach głównie anglojęzycznych (po polsku nic nie znalazłem) wynika że liście powinny być owłosione a u mnie raczej z tym słabo.
W każdym razie jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
#1239
od stycznia 2007
Rutkowski, Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, 2006, str. 582 podaje opis B.carinatus. Jakubie, możesz mieć dostęp do tej książki? Jeśli nie, to przytoczę Ci ten opis.
Niestety nie mam dostępu do tej książki - choć jak sie zorientowałem to chyba najpopularniejszy klucz w obecnym czasie. Jakby było możliwe przesłanie opisu to byłbym wdzięczny. Może żeby nie przepisywać zrobić fotkę i jako jpg.
Jakubie, otrzymasz ode mnie wszelkie info jakie mam.
Też to oznaczałem jako Bromus carinatus (wg Rutkowskiego - chyba najbardziej aktualny klucz).