bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Melampyrum sylvaticum - forumowa monografia
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 «

#1
od czerwca 2007

interesuje mnie wszystko na temat pszeńca leśnego, półpasożyt? I co jeszcze...

#34
od maja 2007

2007.06.09 19:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Melampyrum sylvaticum L. - Pszeniec leśny
Rodzina: Scrophulariaceae - Trędownikowate
Niem.: Wald Wachtelweizen

Morfologia: Jednoroczna roślina zielna osiągająca wysokość 15-40 cm. Łodyga wiotka, czterokanciasta, rozgałęziona, krótko dwurzędowo owłosiona. Liście naprzeciwległe, równowąskie, lancetowate, na szczycie zaostrzone. Przylistki podobne do liści, zielone, całobrzegie, w nasadzie zwężone, z małym ząbkiem. Kwiaty złocistożółte z 2 purpurowymi plamami na dolnej wardze, umieszczone pojedynczo w kątach górnych liści. Dolna warga silnie odgięta w dół, pod kątem prostym, krótsza niż szersza, górna warga silnie sklepiona, gęsto owłosiona, stąd otwarta gardziel korony. Owocem jest jajowata torebka

Biologia: Kwitnie od czerwca do sierpnia. W zapylaniu kwiatów uczestniczą owady. Nasiona zaopatrzone są w ciałka mrówcze - elajosomy i roznoszone są przez mrówki. Roślina półpasożytnicza.

Ekologia: Rośnie w borach sosnowych, borach świerkowo-jodłowych, na wrzosowiskach oraz w zaroślach na obrzeżach lasów. Spotykany też w widnych lasach liściastych - kwaśnych lasach dębowo-bukowych, kwaśnych dąbrowach oraz w lasach mieszanych. Preferuje siedliska widne i tylko okresowo cienione, świeże, umiarkowanie żyzne i ubogie, na glebach piaszczysto-gliniastych i gliniastych ze znacznym udziałem szkieletu, mineralno-próchniczne - bielicowe, o kwaśnym odczynie.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu europejskim, borealno-górskim, z dwoma centrami występowania. Pierwszy zwarty zasięg występowania obejmuje obszar borealny - półwysep Skandynawski i północne obszary Rosji. Drugi obszar obejmuje tereny górskie w środkowej części Europy - od Pirenejów, przez Masyw Centralny, Alpy, Bałkany po Karpaty.
W Polsce zwarty zasięg występowania tego gatunku obejmuje południowo-zachodnią część niżu oraz Sudety i Karpaty Zachodnie. Pojedyncze rozproszone stanowiska w Polsce północnej i zachodniej nawiązują prawdopodobnie do zwartego borealnego zasięgu.

Uwagi: Roślina trująca. Pszeniec leśny jest bardzo podobny do pospolitego w lasach pszeńca zwyczajnego (Melampyrum pratense) od którego wyróżnia się przede wszystkim: kształtem, wielkością i kolorem kwiatów.

To tylko tyle za: Rzadkie i zagrożone rośliny naczyniowe lasów Ziemi Lubuskiej i Łużyc. Pewnie za chwile doczekasz się szerszego i bardziej szczegółowego zasobu informacji. Pozdrawiam
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji