Jesteś z Górzyna. Czy to w woj. lubuskim? Czy te torfowisko to jakiś rezerwat?
Tak jestem z Górzyna w woj.lubuskim. CZĘSTO ODWIEDZAM TORFOWISKA W OKOLICACH Lubska i Brodów ponieważ zachowało się tu wiele cennych gatunków roslin.
Torfowisko nie jest rezerwatem przyrody tylko użytkiem ekologicznym (Bagna przy Rabym Kamieniu).
SIEDLISKA PRZYGIEŁKI, ROSICZKI POŚREDNIEJ zanikają z powodu przesuszenia torfowiska (rowy melioracyjne), w to miejsce wkracza Trzęślica modra i sosna.
Co można by zrobić, żeby zachować to miejsce dla rosiczki i przygiełki ???
Cieszę się Barbaro, że powstał nowy dział TORFOWISKA. Myślę, że to dobry pomysł. Na torfowiskach czy to niskich, przejściowych czy wysokich rośnie sporo ciekawych i rzadkich roślin naczyniowych, mszaków (zwłaszcza torfowców) i turzyc. Będziemy więc mogli wymieniać się wiedzą, mieć o czym pisać i co podglądać.
Basiu, ja również uważam, że to dobry pomysł wyróżnienia w ten sposób roślin torfowisk. Tak, bo niewiele zostało tych ekosystemów, a szczególnie torfowisk wysokich. Myślę, że znajdzie się ktoś kto tu pokaże i rośliny torfowisk z Doliny Rospudy. Ja tam byłem, ale wowczas miałem kiepski aparat i nie mam takich zdjęć, których bym się nie wstydził pokazywać.
#1611
od stycznia 2007
Romanie, Krzysztofie,
Wasze słowa uznania i podziękowań ''przekierowuję'' do autora pomysłu - Grzegorza. To JEGO pomysł, zasługa i realizacja, a także od dziś opieka moderatorska nad działem o torfowiskach.
Jeszcze niedawno stwierdzałam w jednym z wątków (o modrzewnicy), że świat torfowisk i borów bagiennych jest dla mnie światem niemal egzotycznym. Teraz ten świat i mnie będzie coraz bliższy dzięki obserwacji tego, co się będzie działo dzięki bywalcom i znawcom torfowisk.
Ja często powtarzam, że największą krzywdę przyrodzie wyrządziki melioranci; przez nich - wydaje mi się - najwięcej roślin znalazło się wśród - chronionych. Więc należy patrzyć uważnie, na tych właśnie, co robią, bo - drzewa wyrosną, zwierzęta rozmnożą się - to co oni zrobili nie da się wrócić do stanu poprzedniego.
Szukam jeszcze takich miłośników przyrody, którzy interesują się przywracaniem rowów melioracyjnych do meandrujących strumyków odprowadzających wodę ze źródlisk, bo wiem, że istnieje taka możliwość - jest takie prawo.
"Bagna przy Rabym Kamieniu" wchodzą w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "BORY LUBUSKIE". Nie ma co, "ładną" promocję prezentują tu nam leśnicy z Nadleśnictwa Lubsko. Nie dość, że jest to prawem chroniony obszar (użytek ekologiczny), to pewnie leśnicy jeszcze nie wiedzą, że na ich terenie rosną chronione rośliny, wpisane do "Polskiej Czerwonej Księgi Roślin" (Ponikło wielołodygowe, Przygiełka brunatna). W dobie ekologizacji leśnictw i prowadzenia działań proekologicznych w Lasach Państwowych (np. małej retencji na zdegradowanych obszarach), prowadzenie melioracji na torfowiskach, nie mieści się - po prostu - w standardach gospodarowania lasami - naszym Narodowym Dziedzictwem.
Ponikło wielołodygowe (Eleocharis multicaulis)zajmuje na tym terenie niewielką powierzchnię zaledwie 10 m2 ( w trzech płatach 8 m2, 1 m2, 1m2) być może są jeszcze inne miejsc gdzie ono występuje ale nie miałem dość czasu aby to dokładnie sprawdzić ponieważ powierzchnia użytku wynosi 21,5 ha.
Obserwuję to miejsce od 4 lat i szybkość wysychania tego torfowiska jest zastraszająca. Prawdopodobnie stanowisko ponikła zaniknie.Jak podaje W.Żukowski w Polsce stwierdzono 10 stanowisk tego gatunku nie liczą tego koło Białogóry wszystkie zlokalizowane są w woj. lubuskim.
W przypadku pozostałych rzadkich gatunkow występujących na tym torfowisku liczba stanowisk w Polsce jest znacznie większa.
Niewątpliwie jest to miejsce występowania gatunków o atlantyckim typie zasiegu, oprócz wymienionych wcześniej gatunków często występuje Juncus bulbosus.
Również od kilku lat obserwuję torfowisko przejściowe „Wełnianka” (z przewagą cech torfowiska wysokiego) na płd. od Żar. Jest to niewielki użytek ekologiczny, na którym rosną przede wszystkim: wełnianka wąskolistna i rośliny elementu atlantyckiego rosiczka pośrednia, sit drobny i wąkrota zwyczajna. Jeszcze parę lat temu w oczku wodnym rosły grzybienie białe. Wystarczyło kilka suchych lat, by torfowisko zaczęło wysychać, a na jego obszar wkraczać intensywnie siewki sosny i zarośla wierzbowe. Oczko porastają coraz bardziej pospolite turzyce. Oprócz wspomnianych roślin, spotykam tu rosiczkę okrągłolistną, a na obrzeżach torfowiska pojawił się (co cieszy) wrzosiec bagienny. Zanikają w coraz szybszym tempie przygiełki. W tym roku udało mi się wytropić dosłownie trzy niewielkie kępy przygiełki białej. Brunatnej już w tym roku nie odnalazłem. Dobrze, że obszar torfowiska penetrują dziki, fundując sobie tu kąpiele błotne - jest więc szansa, że rzadka rosiczka pośrednia tak szybko nie wyginie. Myślę Piotrze, że ze względu na fakt występowania na „Bagnach przy Rabym Kamieniu” ponikła wielołodygowego, powinieneś zgłosić te stanowisko np. do Klubu Przyrodników w Świebodzinie.