#1144
od stycznia 2007
Ucząc się podkolana na pamięć, zauważam za przewodnikami* następujące cechy:
grono rzadkie, przysadki krótsze od kwiatów, kwiaty białe, nieforemne (? o co tu chodzi?), okwiat 6-członowy - widzę, ale nie potrafię nazwać każdego członu.
Warżka u nasady z długą ostrogą, całobrzega (OK, to widzę), ostroga nitkowata (OK, widzę), 1,5-2 razy dłuższa od zalążni (??), zalążnia skręcona (widzę, że warżka zwrócona w dół).
Czy ktoś może mi objaśnić to, co zaznaczyłam znakiem ''?'' ?
Jeszcze kilka szczegółów budowy:
Podkolan należy do podrodziny (?) Monandrae Jednopręcikowych, więc:
- tylko jeden pręcik płodny, pod znamieniem wyrostek zwany dzióbkiem (rostellum),
a w nich do plemienia Ophrydeae, więc:
- pyłek zlepiony w pyłkowiny - maczużki zwężające się nitkowato i zakończone lepkim krążkiem, uczepką (retinaculum), stojącą na dzióbku.
Owady przychodzące po nektar dotykają dzióbka i odklejają od niego maczużki, które przytwierdzają się do ciała uczepkami.
* Rostafiński, PWRiL 1979, Mowszowicz, PWN 1980
No, jeszcze trzeba powertować klucz poświęcony wyłącznie Storczykom Polski, Szlachetko, Skakuj.
to nie jest podkolan bialy tylko zielonawy świadczy o tym budowa prętosłupa
Wybrane różnice w budowie kwiatostanu i kwiatu pomiędzy podkolanami: białym a zielonawym.
"Podkolan biały ma kwiatostan luźniejszy. Kwiaty białe, z całobrzegą, dość długą, języczkowatą warżką i równolegle ustawionymi pyłkowinami. Ostroga krótsza niż u podkolana zielonawego, nitkowata, ostra, łukowato wygięta, u nasady biała, ku szczytowi zielona. Kwiaty silnie, przyjemnie pachnące - zwłaszcza wieczorem.
Podkolan zielonawy ma kwiatostan zwykle bardziej gesty niż u poprzedniego gatunku, sprawiający wrażenie szerokiego przez charakterystycznie odstające kwiaty. Kwiaty zielonawe lub żółtawobiałe, z całobrzegą podługowatą warżką (krótszą niż u podkolana białego), łukowato wygiętą. Pyłkowiny oddalone od siebie dołem. Ostroga dłuższa, nieco zgrubiała ku końcowi, zielonawa u nasady, ku szczytowi biała. Kwiaty nie pachną"
coś nie moge wyedytować tej miniaturki
nie zamierzalem sie kłócić.P.chlorantha jest rzadszy przecież .Kto jak kto ale ja podkolanów białych widziałem taka mnogość ze z daleka rozróżniam[to foto stanowiska zrobiłem 100m od domu],poza tym jest jeszcze jedna cecha.Otóż ostroga Podkolana zielonawego jest wywinięta na ogól do góry natomiast białego jest prosta bądź skierowana w dół.U mnie kolo domu rośnie b.dużo podkolanów białych.poza tym mieszkam w b.dobrym miejscu bo do rezerwatów miechowskich mam 30 km a mieszkam na Ponidziu gdzie storczyków jest też dużo.W tym roku np znalazłem nowe stanowisko E.microphylla poza obrębem rezerwatu Grabowiec i 2 całkiem nowe stanowiska Obuwika i to mimo to ze zacząłem szukać dopiero od lipca.Wiosną planuje znaleźć drugie stanowisko Ophrys insectifera na Ponidziu ;-)
Paweł, możesz więc bardzo pomóc w nauce rozpoznawania storczyków, tym bardziej, jeśli wiesz na co patrzeć.
Ważne jest, żebyś właśnie bardzo konkretnie podawał na co zwrócić uwagę przy patrzeniu na dany gatunek i wyjaśniał używane terminy botaniczne.
Stanowisko piękne :-))
#1988
od stycznia 2007
Paweł, jeśli zechciałbyś być naszym przewodnikiem po storczykach, to byłoby wspaniale, z takim "zagłębiem storczykowym o miedzę od domu" i znajomością tematu!
A spójrz na trzeci post w tym wątku, ile pytań, które czekają na odpowiedź....
:-)))