Pierwsza wycieczka będzie miała na celu wyprawę do ciepłego kraju, znaczy się Egzotarium w Sosnowcu. Przed startem zbieramy się w Muzeum w Chrzanowie do godziny 9.00
Podaję dodatkowe szczegóły. Z Jaworzna do celu wyruszymy autobusem linii S o godzinie 10.42 z przystanku Centrum. Można też na nas po godzinie 11.20 oczekiwać na przystanku Urząd Miejski.
Planowy przyjazd autobusu z Jaworzna na miejsce startu to godzina 11.27
Wycieczka odbyła się, ale więcej czasu straciliśmy na dojazd i dojście a następnie powrót niż na delektowanie się celem naszego wyjazdu. Dlatego jeszcze w lutym i marcu skorzystamy z publicznej komunikacji, natomiast w kwietniu, maju i czerwcu skorzystamy z minibusu.
10 lutego - Chrzanów - między Piekłem a Rajem. Zbiórka godzinie 9.00 w Muzeum przy ulicy Mickiewicza 13.
10 marca - Jaworzno - Z biegiem Przemszy, dokąd nogi pozwolą. Start spod centrum handlowego w Jęzorze. dojazd z Chrzanowa autobusem linii A, odjazd o godzinie 9.20.
14 kwietnia, 12 maja, 9 czerwca wyjazdy w interesujące okolice. Cele do uzgodnienia. Konieczna deklaracja uczestnictwa. Tel. 32 623-51-73. Szacowany koszt przejazdu całej grupy to co najmniej 400 złotych, dzielony w równych ratach pomiędzy uczestników.
W przypadku nikłego zainteresowania powłóczymy się blisko Chrzanowa.
Wycieczka zaliczona. W swoim czasie zamieszczę stosowny fotoreportaż. Będzie serial na pięć odcinków. Kolejna wyprawa dopiero 7 kwietnia.
W kwietniu będą 4 wypady. 7 kwietnia, 21 kwietnia i 28 kwietnia odbywamy bardzo krótkie wojaże. 14 kwietnia wybieramy się do Palmiarni w Gliwicach. Dla zainteresowanych wyjazd z Chrzanowa o godzinie 9.00. Miejsce zbiórki to oczywiście Muzeum przy ulicy Mickiewicza 13.
Palmiarnia wzięta. Kilka skrawków Gliwic przy okazji także. Natomiast 7 kwietnia po kolei zaliczyliśmy Morskie Oko przy Fabloku w Chrzanowie, rozlewisko za cmentarzem żydowskim, wzgórze Korzeniec w Cezarówce Dolnej, wapiennik w Dziećkowicach, Słupecką Górkę w Mysłowicach, Trójkąt Trzech Cesarzy od Sosnowca, park w Sosnowcu Zagórzu w tym kościół p.w. św. Joachima.
W najbliższą sobotę, czyli 21 kwietnia spotykamy się w Chrzanowie do godziny 9.00.
Sobota 21 kwietnia zaliczona. Z Chrzanowa spod Muzeum przeszliśmy się w osi autostrady na dopiero co spalony Korzeniec. Następnie wpadliśmy na kawę do Jaworzna. Po krótkiej przerwie zaliczyliśmy hałdę przy ulicy Rzemieślniczej oraz Równą Górkę.
Kolejny spacer w najbliższą sobotę 28 kwietnia. Cel jeszcze nieznany.
Wędrówka w dniu 28 kwietnia zaliczona. Zaliczyliśmy Chełmek i Chełm Mały.
5 maja zapewne będziemy podróżować na południe od Chełmku, ale to jest tylko pierwsza propozycja.
Zaliczyliśmy lewy brzeg Przemszy od Chełmku do jej spotkania z Wisłą. Następnie poszliśmy do parku w Bobrku.
Uwaga, zmiana planu na dzień 12 maja. Spotykamy się o godzinie 11 na dworcu MDA w Krakowie, od strony ulicy Bosackiej. sugerowany dojazd z Chrzanowa autobusem Lajkonik Bus, odjazd ze Śródmieścia o godzinie 9.48
Wyprawa się odbyła. Przede wszystkim wędrowaliśmy przez planty.
Kolejna wyprawa odbędzie się dopiero 9 czerwca. W planie jest okolica Jeziora Mucharskiego. Lista uczestników zostanie zamknięta 1 czerwca. W przypadku niskiej deklarowanej chęci uczestnictwa zmiana planu.
Poza tym w soboty 19 maja, 26 maja oraz 2 czerwca będę obecny w Miejskim Ogrodzie Botanicznym z Zabrzu.
Wycieczka w dniu 9 czerwca zaliczona. Mucharz odpadł. Było to wiadome już 1 czerwca. Tego dnia w kameralnym gronie odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc. Na początku zajrzeliśmy do parku w Trzebini Górce a następnie do zrekultywowanego kamieniołomu. Gąbki walały się wszędzie, ale pozostawiliśmy je na miejscu. Potem udaliśmy się do Krystynowa na buławnikową ucztę. Buławnik czerwony kwitł intensywnie i w bardzo dużej ilości (około 1000 osobników). Potem udaliśmy się na kawę. Następnie zajrzeliśmy do Paryża Górnego, gdzie odwiedziliśmy wąwóz Sztuczki. Były ostępy strome, dzikie. Na zakończenie wpadliśmy do lasu zwanego Kryminał. To jest na północ od Niesulowic, na południe od Olkusza. Las taki sobie, gospodarczy, często rżnięty. Największą atrakcją była uczta z poziomką w roli głównej.
Teraz będzie dłuższa przerwa. W lipcu będziemy się poruszać po powiecie chrzanowskim nawet w środku tygodnia. Oczekuję propozycji. Wycieczka główna odbędzie się 14 lipca. Hasło wiodące - Na południe od Chrzanowa. Jak daleko ustalimy w dniu wyjazdu. Zapewne nie przekroczymy linii Karpat. Na pewno przeprawimy się na prawy brzeg Wisły.
Propozycja na szybko. W czwartek 12 lipca zapraszam na spacer botaniczny po kątach w Chrzanowie. spotykamy się do godziny 9.00 przy Muzeum, znaczy się przy ulicy Mickiewicza 13
Zrobiliśmy krótką pętlę przez Kąty powyżej ulicy Śląskiej po autostradę, nie przekraczając linii drogi prowadzącej do byłej ciepłowni. Zrobiło się ponad 200 zdjęć, ale kilkanaście wypadnie. Znaleźliśmy stanowisko kruszczyków szerokolistnych na warpiach za ciepłownią.
Sobota zaliczona. Odwiedziliśmy Góry Pogorzyce aby spojrzeć na Wzgórze Bukowica, następnie Mętków z ujściem Chechła. Potem poruszaliśmy się nad Karpatami. Przemknęliśmy przez Zator, gdzie one się zaczynają. Odwiedziliśmy Wadowice oraz Graboszyce. Karpaty znajdują się około 1 kilometra w dół od obecnej powierzchni tej ziemi.
Kolejny wypad odbędzie się we wtorek 17 lipca. Zbiórka chętnych do godziny 9.00 w Muzeum w Chrzanowie.
Teraz proponuję kolejne dwa dni, znaczy się czwartek 19 oraz piątek 20 lipca. Czekam w Muzeum w Chrzanowie do 9.00
Kolejne dwa wypady odbędą się 23 i 24 lipca. Czekam do godziny 9.00 w Muzeum w Chrzanowie.
Spacer w dniu 23 raczej się nie odbył. Oprowadzałem zwiedzających po mieście, ale nie pstrykałem. Spacer w dniu 24 odbyłem, jak to się powiada samojeden, znaczy się poszedłem w rejon pomnika partyzantów do lasów w okolicy Kroczymiechu.
W wtorek 7 sierpnia planuję wypad w okolice Siedlca i Dębnika. Budynek Muzeum opuszczę o godzinie 9.00
W środę 8 sierpnia będę dostępny w Miejskim Ogrodzie botanicznym w Zabrzu od godziny 10.00 do 16.00
Zapomniałem dodać, że 8 września mamy kolejną wycieczkę. Spotykamy się o 9.00 w Muzeum w Chrzanowie przy ulicy Mickiewicza 13. Celem są tereny pomiędzy Rudnem a Krzeszowicami. Nie wykluczam jednak zmiany kierunku.
Wycieczka w dniu 8 września odbyła się w kierunku wręcz przeciwnym do deklarowanego. Zaliczyliśmy Cisowe Skały w Trzebini, okolicę Diablej Góry w Bukownie, skraj piaskowni, rejon kamieniołomu Balaton w Trzebini oraz zalany kamieniołom Morskie Oko w Chrzanowie
Najbliższe plany.
W sobotę 15 września będę dostępny w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu.
W niedzielę 23 września będę dostępny w rejonie Góry Hugona w Świętochłowicach.
W sobotę 29 września będziemy zwiedzaj okolicę Płazy. Tym nie mniej zbiórka uczestników nastąpi do godziny 9.00 w Chrzanowie przy ulicy Mickiewicza 13
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 09.września.2018)
Teraz wycieczka odbędzie się w dniu 13 października. Zapraszam na godzinę 11 do Krakowa, na dworzec autobusowy od strony ulicy Bosackiej. My z Chrzanowa wyjedziemy autobusem o godzinie 9.45.
14 października odbędzie się spacer po Płazie i Regulicach. Zbiórka zainteresowanych do godziny 9.00 pod starym kościołem.
Obydwie wycieczki zaliczone. W sobotę był przede wszystkim Prądnik Czerwony, do którego dotarliśmy pieszo z dworca autobusowego. W niedzielę była Płaza Simota, Dworzysko, Kamionki, Płaza - taka sobie pętelka.
Następna wyprawa odbędzie się dopiero 10 listopada.
Następna wycieczka w dniu 8 grudnia. Hasło wiodące - Było sobie górnictwo. Będziemy się poruszać po granicy Jaworzna i Chrzanowa.
Przy opisie poprzednie wycieczki błędnie nad mapą podałem datę 10 lipca zamiast 10 listopada. Generalnie to by było na ten rok na tyle. W przyszłym roku będzie kontynuacja wędrówek w drugie kalendarzowe soboty miesiąca.