Może ktoś wie do jakiej rodziny należy ta nierozpoznana roślina?
Basiu, dziękuję za dobra podpowiedź, ponieważ ona pomogła mi rozpoznać tę roślinę. Jest to muchotrzew solniskowy - Spergularia salina, ponieważ, kwiaty tej rośliny są małe ( około 5 mm) i mają różowe płatki korony.
Basiu - zgodnie z opisem wziętym z klucza do oznaczania roślin "Rośliny Polskie" Wł. Szafera - muchotrzew polny ma czerwone kwiaty i mniejsze od różowych kwiatów rośliny rozpoznanej ( rozpoznawanej).
#1062
od stycznia 2007
No tak, akurat klucza Szafera nie mam pod ręką.
A czy mógłbyś, Krzysztofie zacytować jeszcze inne cechy z opisu Szafera dotyczącego tych dwóch gatunków?
Krzysztofie, nie może to być muchotrzew solniskowy, bo i nie to siedlisko i pręcików ma za dużo.
Stawiałabym jednak na polnego.
Aniu, dziękuję bardzo za rozpoznanie. Z tymi barwami płatków korony kwiatów, w ramach jednego gatunku bywa różnie, a tym bardziej w wypadku tej rośliny, kiedy kolor różowy i czerwony na palecie barw leżą blisko siebie.
#24
od maja 2007
Na pewno S. rubra, m. solniskowy jest rzadkim halofitem i występuje tylko na solniskach. Natomiast S. rubra jest gatunkiem pospolitym i właśnie związanym z piaszczystymi glebami.
#1101
od stycznia 2007
Aniu, Michale, ja również Wam bardzo dziękuję za rozpoznanie tej roślinki. Mocno mnie zaciekawił ten muchotrzew, a do tego bardzo ładnie wygląda na zdjęciach Krzysztofa, więc i w naturze na pewno równie ładnie.
Moje kamyki do tego ogródka:
Jeśli chodzi o określenie barwy płatków korony Spergularia rubra, to z innych kluczy mam takie dane:
Rostafiński, Seidl (PWRiL, 1979) - kwiaty czerwonawe, (oraz - liście z ościstym końcem)
Mowszowicz (PWN 1980) - płatki korony różowopurpurowe (oraz - listki nitkowate, zakończone krótką ością)
O tych ościstych końcówkach liści wspominam, bo można je ładnie dostrzec na każdym ze zdjęć, a zwłaszcza na pierwszym. A wg klucza Szafera, który załączyłeś, Krzysztofie na moją prośbę - ościste końcówki liści są też istotne do rozpoznania gatunków rodzaju Spergularia.
Dziękuję za rozpoznanie i cenne informacje.
Cieszy mnie równiez i to, że roślin tego gatunku znalazłem duzo więcej. Sprawdziłem, że płatki korony otwierają kilkanaście minut po godz. 8. i dlatego te rośliny są w tym czasie bardzo dobrze widoczne; nie wiem kiedy stulają je, bo po godz. 15. mają zamknięte. To jest ważna informacja i dla tych co fotografują tylko rośliny kwitnące i dla pszczelarzy. Pszczoły zapewne to wiedzą.
(wypowiedź edytowana przez Zwieros 02.czerwca.2007)
#1132
od stycznia 2007
Krzysztofie, to one mają taki ok. 8-godzinny ''dzień pracy'' jak my?
Kozibród wielki wykazuje podobne zachowania.