bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Zielna, uzbrojona w bardzo ostre kolce.
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 « KĄCIK OSET, OSTROŻEŃ, POPŁOCH - różne gatunki «
i

#1016
od stycznia 2007

2007.05.22 00:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Nie znam stadium tej rośliny, gdy była jeszcze rozetą liści.
Teraz już wznosi się ku górze, jest ''uzbrojona po zęby'' w ostre kolce, nawet łodyga na całej długości jest porośnięta kolczastymi listkami.
Rośnie ''oczywiście'' w szparach asfaltu na rzadko używanym bocznym peronie!

Aktualny, z dnia dzisiejszego obraz rośliny przedstawiają zdjęcia:

Część szczytowa rośliny - widok z boku:
kolczasta

Część szczytowa rośliny - widok z góry:
kolczasta2

liść:
kolczasta4

kolczasta8

łodyga:
kolczasta5

kolczasta7

#13
od maja 2007

2007.05.22 03:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
Jakiś Carduus lub Cirsium, ja obstawiam Carduus acanthoides, m.in. po siedlisku.
i

#1030
od stycznia 2007

2007.05.22 23:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Michale, dziękuję za podpowiedź, a jak tylko zakwitnie (pewnie w lipcu), przedstawię zdjęcia kwiatów.
i

#1104
od stycznia 2007

2007.06.02 02:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Nie muszę czekać do lipca, co byłoby również ryzykowne ze względu na niebezpieczeństwo skoszenia mojej rośliny (mam nadzieję, że nikt z kosiarką nie zabłądzi na ''mój'' boczny peron), a zatem - nie muszę czekać, bo moja ''uzbrojona po zęby'' roślina już dziś, 01.06.07r. KWITNIE!

Czy te zdjęcia wystarczą aby rozpoznać gatunek? Jeśli nie, to będę uzupełniać to, co potrzebne.

pąki:
kolczasta

kolczasta2

kwiaty:
kolczasta3

kolczasta4
i

#1143
od stycznia 2007

2007.06.03 07:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Michale - dziękując za wskazanie mi Carduus acanthoides, teraz czekam na ostateczną diagnozę, pracując jednocześnie z kluczami i atlasem roślin, również oczywiście z wersją profesjonalną atlasu.

Rostafiński, Seidl* (Aniu, dzękuję!) podaje, że oset nastroszony Carduus acanthoides należący do podrodziny Tubiflorae (Rurkowych) i plemienia Cynareae (Karczochowych), zresztą wraz z rodzajami Carlina (dziewięćsił), Arctium (łopian), Cirsium (ostrożeń), Onopordon (popłoch), Cynara (karczoch), Silybum (ostropest), Centaurea (chaber) MA:

''Łodygi aż po koszyczek kolczasto oskrzydlone. Koszyczki pojedyncze, wzniesione, liście długo (do 8 mm) i sztywno kolczaste. Roślina dwuletnia, 30-90 cm. Pola, przychacia, drogi. VI-IX. Owadopylna, kwiaty przedprątne.''

Ponadto dodatkowa informacja drobnym drukiem - ''Niemal wszystkie karczochowe brane są za osty. Osty właściwe (Carduus) charakteryzują nie tylko kolczaste liście, ale dno koszyczka z plewinkami oraz nierozgałęzione włoski puchu kielichowego. Najbardziej do nich zbliżone ostrożenie (Cirsium) mają puch kielichowy pierzasty.'' - puchowi kielichowemu mojego ostu przyjrzę się, a kwiaty na moim oście zauważyłam dokładnie 1 czerwca - bardzo punktualna roślinka.

Wzmiankę, że jedne i drugie (osty i ostrożenie) są chwastami, pozwolę sobie pominąć, bo teraz inaczej na to spoglądam, tu podziękowania dla Krzysztofa P.

Mowszowicz** podaje także wiele detali w opisie rośliny, m.in., że ''łodyga wzniesiona, zwykle rozgałęziona, słabo pajęczynowato owłosiona, szeroko przerywano kolczasto owłosiona. ... Koszyczki zwykle pojedyncze. Liście na brzegu z dość mocnym kolcami, wszystkie przerywano pierzastosieczne.''

A ZATEM:
Carduus acanthoides L. oset nastroszony? - Jeśli tak, to przyznaję, że nareszcie świadomie oglądam roślinę z rodzaju OSET, a nie tzw. popularnie oset, który w rzeczywistości jest ostrożeniem. Temat ten zaistniał dla mnie na Bio-Forum na samym początku, dzięki informacjom otrzymanym od Joasi, Joasiu - dziękuję!!!

I jeszcze podziękowanie dla Marka, Marku - dziękuję za świetny atlas roślin w wersji profesjonalnej - a w nim zalinkowane wspaniałe ryciny ostu nastroszonego z wszystkimi detalami budowy rośliny! Jak bardzo trzeba się teraz napracować, by wykonać zdjęcia dorównujące jakością takim cudownym rycinom!!!



* J. Rostafiński, O. Seidl, Przewodnik do oznaczania roślin, PWRiL, 1979
** J. Mowszowicz, Pospolite rośliny naczyniowe Polski, PWN, 1980

#35
od maja 2007

2007.06.03 19:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
Tak, to na pewno Carduus acanthoides, pozdrawiam,
i

#1161
od stycznia 2007

2007.06.04 19:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Michale, dziękuję raz jeszcze, a dla dokładnego zapoznania się z ostem nastroszonym Carduus acanthoides w każdym stadium jego rozwoju, poczekam na owocostany, by pooglądać te nierozgałęzione włoski puchu kielichowego i dno koszyczka z plewinkami.

(wypowiedź edytowana przez topazzz 04.czerwca.2007)
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 « KĄCIK OSET, OSTROŻEŃ, POPŁOCH - różne gatunki «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji