#1001
od stycznia 2007
Ja oglądałam ślicznie kwitnącego pełnika europejskiego w naturze na północy Norwegii (Alta), daleko, prawda? A Twój, Mariuszu, to z jakiego regionu Polski (chociaż ogólnie)?
Mam jeszcze takie niejasne wrażenie ze spotkania go także w Polsce (oczywiście nie mówię teraz o ogrodzie botanicznym, gdzie go widziałam), lecz było to zanim nabyłam aparat cyfrowy, a z nim możliwość focenia roślinek. Jak wróci mi pamięć, to napiszę.
Miejsce to Park Krajobrazowy Lasy Janowskie w okolicach rezerwatu "Szklarnia" Siedlisko - Las Mieszany wilgotny. Miejsce bogate w ciekawe gatunki m. in. storczyki Dactylorhiza i czosnek niedźwiedzi kwitnący łanami.
A warto jeszcze wspomnieć, że pełnik europejski jest wpisany do Czerwonej księgi roślin.
#1020
od stycznia 2007
Bardzo mnie podnoszą na duchu relacje ze spotkań z rzadkimi roślinami. Budzi to nadzieję, że mamy jeszcze o co zadbać, aby ochronić i obronić, aby nie zaniknęły kolejne gatunki, i kolejne nie musiały wypełniać Czerwonych ksiąg.
Pełnik europejski występuje również w Dolinie Chocieli w okolicach Bobolic (województwo zachodniopomorskie, powiat koszaliński).
#1160
od stycznia 2007
A ja znalazłam w necie materiały dowodzące, że w moich szeroko pojętych rodzinnych stronach, pod Poznaniem, kierunek Oborniki Wielkopolskie, występuje pełnik europejski. Szykuję się więc na spotkanie z tym cudnym żółtym kwiatkiem!
A może będzie jeszcze miał interesujące towarzystwo innych rzadkich roślinek...