Tym razem, w ostatni dzień marca, udałem się w poszukiwaniu zwiastunów wiosny na północ od Żar, do Biedrzychowic Dolnych, nad rzeczkę Szyszynę. A właściwie to przejść się urokliwą ścieżką przyrodniczą DOLINA SZYSZYNY. Utworzono ją, żeby podkreślić walory przyrodnicze (i estetyczne) doliny Szyszyny. Ta niewielka rzeczka o górskim reżimie, przecinając wzgórza Wzniesień Żarskich, zawzięcie meandruje w głębokiej dolinie pośród grądów i przystrumykowych łęgów. Występuje tu spory „garnitur” wiosennych geofitów. Później przyjdzie szansa dla letnich roślin lasów liściastych.
Zacząłem od MOSTKU MIŁOŚCI, na którym cierpliwym turystom i botanikom zadedykowano fragment „Najdoskonalszej drogi”.
Jeden z większych (ale nie nie najgrubszy) dąb szypułkowy MACIEJ rosnący w dolinie rzeki (630 cm w obwodzie)
Liczne meandry Szyszyny
Rzeka prowadzi bardzo czyste wody. Tylko się cieszyć
Kościół romański, najstarszy zabytek architektoniczny na Ziemi Żarskiej, jedyna zachowana budowla romańska.
Czas na zaprezentowania wiosennych geofitów.
Podzieliłem je według kolorów. Najpierw żółte i zielonawe w kolejności (złoć łąkowa, ziarnopłon wiosenny, zawilec żółty, śledziennica skrętolistna, piżmaczek wiosenny i kosmatka owłosiona):
oraz różowe i niebieskawe (łuskiewnik różowy, lepiężnik różowy, kokorycz wątła i miodunka plamista):
W kolejce czekają: gajowiec żółty, jasnota plamista, zerwa kłosowa, gwiazdnica wielkokwiatowa, konwalia majowa i inne.
Celem mojego, wiosennego wątku jest udowodnienie, że na Ziemi Żarskiej występują nie tylko brzeziniaki i monokultury sosnowe z borówka brusznicą i czernicą, ale też interesujące fragmenty lasów liściastych, a w nich charakterystyczne gatunki dla tego typu zbiorowisk leśnych. Przykładem niech będzie obszar Natury 2000, choćby Lubski Łęg Śnieżycowy i Las Żarski.
(wypowiedź edytowana przez borealis 01.kwietnia.2017)