100 – 300 m od mojego rodzinnego domu (Jankowa Żagańska) rozciąga się pod linią energetyczną, przechodzącą przez bory trzęślicowe, interesujący fragment obszaru z roślinami boru bagiennego, mokrych psiar, torfowisk wysokich i mokrych wrzosowisk. Problem w tym, że od jakiegoś czasu zaniechano tu ręcznego czyszczenia linii na rzecz mechanicznego (pisałem o tym w wątku z trzęślicą modrą pod linią energ., ale w innym miejscu jej przebiegu w Jankowej Ż.).
Największym problemem jest ekspansja trzęślicy na zdartych powierzchniach przy przebudowie w tym roku (2016) linii niskiego napięcia. Gatunek ten będzie wypierać rośliny torfowisk wysokich i inne.
O ile nie ucierpiał na tym wrzosiec bagienny (położony w centralnym miejscu pod linią wysokiego napięcia), to inne gatunki już tak. W ub. roku, w tym miejscu pod linią rosły jeszcze: Carex demissa, Juncus squarrosus, Lycopodiella inundata, Rhynchospora alba, torfowce (m.in. kilka poduszek Sphagnum compactum, Sphagnum capillaceum i kilka innych), których tam, niestety w tym roku nie zauważyłem. Mam nadzieję, że mokra jesień i śnieżna zima (oby tak było) będzie sprzyjać wegetacji i ponownemu pojawieniu się tych interesujących gatunków.
1. Przebudowa linii energetycznej n.n.
2. Ekspansja trzęślicy modrej
3. Młode osobniki wrzośca bagiennego
4. Erica tetrakix
5. Niezagrożone stanowisko wrzośca pod linią
6. Rosiczka okrągłolistna i młode zastępy trzęślicy
7. Drosera rotundifolia
8. Juncus bulbosus
9. Potentilla anglica i rosiczka okrągłolistna
10. Carex viridula
11. Potentilla erecta i pięciornik rozścielony
12. Salix repens
13. Vaccinium uliginosum
(wypowiedź edytowana przez Borealis 13.listopada.2016)