A ta roślinka nie ma coś wspólnego z Myosotis?
Chyba masz racje. Być może jest to myosotis intermedia- niezapominajka polna. Nigdy nie widziałam tak maleńkiej.
#720
od stycznia 2007
Ja niedawno (ok. tydzień temu) spotkałam podobną roślinkę na piaszczystym ubitym gruncie przy peronie jednego z dworców PKP w Poznaniu.
Była maleńka, ok 5 cm wysokości, kwiatuszki, jak u Twojej, drobniutkie, ale nawet takie maleństwa przyciągają mój (i Twój, prawda?) wzrok.
Próbowałam sfotografować, ale miałam problem ze złapaniem ostrości, wcześnie rano było zbyt mało światła. Spojrzę jednak choć na to co mam, aby porównać, czy to jest podobna roślinka.
(wypowiedź edytowana przez topazzz 27.kwietnia.2007)
#15
od kwietnia 2007
Ja tą roślinkę znalazłam dziś na swoim trawniku przypadkiem kosząc trawę. Rosła można powiedzieć,samotnie bo wokoło niej było pusto i dlatego ją zauważyłam. Też miałam trudności ze złapaniem ostrości choć mam dobre makro. Kilka razy pstrykałam ale bardzo mi się podoba. Mój wzrok przyciąga każda roślinka a tym bardziej mniej mi znane.
#723
od stycznia 2007
Tak, ten problem z ostrością to nawet, gdy supermakro (u mnie) (ale o tym piszę w odniesieniu do mojej maleńkiej Myosotis, w innych przypadkach już bywa nieźle).
Problem ze światłem, bo na super makro wiadomo, bez lampy błyskowej, a poza tym, nie przepadam i unikam używania lampy błyskowej do focenia roślinek, chyba, że byłaby to ciemna noc, to co innego.
A co do gatunku, może jeszcze ktoś coś więcej wyjaśni lub podpowie.
(wypowiedź edytowana przez topazzz 27.kwietnia.2007)
Tak, to jest ta sama roślinka tylko moja bardziej rozkrzaczona
Wydaje mi się, że to niezapominajka polna ( Myosotis arvensis ), bo rośnie w towarzystwie roślin polnych.
#725
od stycznia 2007
To teraz czekamy i/lub szukamy i obserwujemy... , jest jeszcze troszkę takich istotnych szczegółów dla Myosotis:
- kielich przylegająco albo odstająco owłosiony,
- długość szypułek dolnych kwiatów względem kielicha,
- kielich w czasie owocowania otwarty lub zamknięty,
- szypułki kwiatowe w czasie owocowania przylegająco lub odstająco owłosione, w czasie owocowania wzniesione lub odstające*
zapowiada się obserwacji na dłuższy czas.
* - wszystkie szczegóły za Mowszowiczem ''Pospolite rośliny naczyniowe Polski'' PWN 1980
#17
od kwietnia 2007
Myosotis arvensis to to samo co Myosotis intermedia - tak jak już pisałam też mi się wydaje ze to niezapominajka polna. Może ktoś jeszcze nam pomoże.
#726
od stycznia 2007
A moja rosła na dworcu!
To tak żartem, Marto i Krzysztofie, ale tak naprawdę to nie wiem, bo nie mam wielu doświadczeń z rozpoznawaniem niezapominajek, jeśli teraz poobserwuję, to może się podciągnę z Myosotis.
#18
od kwietnia 2007
Ja kiedyś byłam z tego dobra ale odkąd zajęłam się pracą z ornitologii to zaniedbałam i zapomniałm wielu rzeczy z botaniki. Teraz nadrabiam straty. Trochę załuje, że nie pisze pracy z botaniki aczkolwiel ornitologia też mnie pasjonuje.
Czyli z wołaniem o pomoc w rozpoznaniu ptaków, to można do Ciebie, Marto, na priva?
Myosotis stricta (=M. micrantha), czyli niezapominajka piaskowa.
Jest właśnie b. drobna,jak na fotkach, cechą rozpoznawczą są m. in. haczykowate włoski na działkach kielicha, obok włosków prostych, które można dostrzec pod dużym powiększeniem.
(wypowiedź edytowana przez ravenala 28.kwietnia.2007)
#740
od stycznia 2007
No, no, Tomku, muszę i ja zmierzyć się z tematem i wykonać podobne zdjęcia mojej niezapominajki!
Czy robiłeś w super makro, czy jeszcze jakoś inaczej, zwłaszcza to ostatnie zdjęcie kwiatka z profilu? Proszę, napisz, będę wiedziała, jak sfotografować tak drobniuteńkie kwiatuszki!
(wypowiedź edytowana przez topazzz 29.kwietnia.2007)
Tak Basiu masz rację . Fotki zrobione trybem super makro i ... z ręki . Statywem byłoby jeszcze o niebo lepiej . Ale to w przyszłości :)
Na ostatniej fotce widać wyraźnie wśród włosków prostych włoski haczykowate, więc - niezapominajka piaskowa.
Wydaje mi się że Tomek zrobił zdjęcie innej niezapomnajki. Moja wygląda troszeczkę inaczej.
Zerknij jej Marto na kielich (lupa :-) - jak wyglądają włoski (czy są haczykowate wśród prostych?) i zaobserwuj jak wygląda ta niezapominajka, jak zacznie przekwitać - pokaż nam wtedy jak wyglądają pędy - chcialabym zobaczyć długość szypułek owocowych.