Ciągle przez okular:( Nie mogę się zdecydować - przystawka czy kamera. Kamera w sumie nie jest mi potrzebna, ale taką wkładaną w miejsce okularu łatwo zamontować. Aparat z kolei nie bardzo pasuje do przystawek. Muszę skonsultować się z kimś, kto używa czegoś takiego.
Pora na więcej zdjęć robionych przez okular:)
Ogólny rzut oka na obiekt zainteresowania - strategia obronna pokrzywy.
Igiełki na listku pokrzywy (kolor pochodzi od eozyny)
Przyjrzyjmy się bliżej igiełce.
Włosek parzący pokrzywy.
Widać, że igiełka składa się z dwóch części różnie przepuszczających światło i jest zakończona pęcherzykiem. Widać to dokładniej na następnych zdjęciach.
Włosek parzący pokrzywy.
Pęcherzyk na końcu igiełki.
Pęcherzyk na końcu igiełki jest przyczyną poparzeń od pokrzywy. Zawiera on płyn, którego głównym składnikiem jest kwas mrówkowy, dodatkowo zawiera: serotoninę, acetylocholine i histaminę.
Powiększenie miejsca w połowie igiełki.
Igiełka w połowie swej długości wykazuje ostrą granicę. Wygląda na to, że jedna z części igiełki jest pusta w środku. Zapewne zwiększa to łamliwość włoska gdy wbije się on w ciało zwirzęcia. Nie mam tylko pomysłu jak sprawdzić, która z części jest pusta. (na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywiste, tylko jak udowodnić, że nie ma tam płynu. Może jakieś sugestie?)
Igiełki i włoski są zazwyczaj pochodzenia epidermalnego, pokrzywa chyba też nie odbiega od reguły. Przyjrzyjmy się podstawie włoska:
Podstawa włoska parzącego pokrzywy.
Podstawa włoska parzącego pokrzywy (wybarwiono eozyną)
Dostrzegłem też obiekt na powierzchni listków pokrzywy, który mnie zaciekawił. Wygląda nieco jak maczuga (może to jakiś gruczoł?):