#1269
od lipca 2013
Ostatnio stałem się właścicielem pięknego albumu o Gorczańskim Parku Narodowym z 2015 roku. Jest tam ciekawa adnotacja na temat Botrychium lunaria w GPN. Otóż jak jest napisane, że gatunek ten jest stwierdzony na 5 gorczańskich polanach, a na jednej w rejonie Gorca występuje w liczbie ok. 80 osobników. Jak będę miał czas w tym roku to się tam wybieram. Darku teraz pytanie do Ciebie: spotkałeś się z tak licznym stanowiskiem w swojej historii pteridologicznej i w jakim miesiącu najlepiej obserwować ten gatunek, najlepiej żeby był z zarodniami???
Może w końcu uda mi się zobaczyć na własne oczy któryś z podejźrzonów :)
Co do łąk nad Sołą to niestety Orchis morio do tej pory nie udało mi się zaobserwować mimo szczegółowych poszukiwań i pozornie występujących sprzyjających siedlisk. Obszar tych łąk jest wypalany i wypasany przez bydło a trawa miejscami jest niewielka.
Co do Botrychium lunaria w GPN to bardzo ważne jest kiedy ostatnio zaobserwowano te stanowiska, bo jak wiadomo stanowiska podejźrzonów przeważnie nie utrzymują się długo. Należy je szukać gdzie jest najniższa trawa, a już można je obserwować z zarodniami na niskich położeniach. Na polanach gorczańskich to gdzieś za miesiąc powinny być. Liczne stanowiska podejźrzonów powyżej nawet 100 osobników obserwowałem tylko koło Siewierza i wyjątkowo w Beskidzie Małym. Życzę powodzenia w poszukiwaniu podejźrzonów i by kiedykolwiek udało się znaleźć p. lancetowatego, bo jeśli jest jeden gatunek podejźrzona w danym miejscu to nie można wykluczyć że gdzieś obok jest drugi gatunek :)
Co do wycieczki to zaznaczam że termin mogę tak dostosowywać by innym to spasowało. Mam luźne terminy i zmiana nie jest dla mnie problemem.
Wycieczkę przekładam z pewnych względów na 11 czerwiec (sobota). Jak na razie na ten termin wstępnie mam 2 osoby. Jedno jest pewne że ta wycieczka może pozwolić wam być współodkrywcą nowego gatunku dla Polski.
Nic pewnego, ale czy jest możliwość wyznaczenia innego terminu po tej dacie. Wówczas mógłbym zebrać parę osób z mojego kręgu. 11 czerwca zwiedzamy Oświęcim poza obozem.
Piotrze nie ma problemu. Mogę też tak zrobić że parę razy zorganizuje tą samą wycieczkę w terminie jaki komu pasuje, wystarczy że ktoś w porę da mi znać na mojego maila na jaką datę ostatecznie jest chętny. W okolicy Chrzanowa z pewnością ta nowa orlica występuje :)
Czy jest to pokłosie tego czego dowiedziałem się na zjeździe PTB w Olsztynie w 2013 roku.
Można tak powiedzieć. W swoich okolicach potwierdziłem występowanie 2 gatunków i 3 taksonów paproci z grupy Pteridium aquilinum co jest jednym z tematów wycieczki.
Po 11 czerwca zaproponuję konkretny termin.
Wycieczka się udała, choć było nas niewielu, zaledwie 4 osobowy skład z dwóch forum: bio-forum i Beskidu Małego. Dzięki zmotoryzowaniu udało nam się zrealizować więcej niż było w planie. Całość wycieczki odbyła się na terenie Beskidu Małego gdzie odwiedziliśmy następujące stanowiska:
W Dolinie Wielkiej Puszczy stanowisko nerecznicy pośredniej (Dryopteris remota) będąca fragmentem największej w Europie Środkowej ostoi znajdującej się w Beskidzie Małym.
Pod Palenicą paprocie z grupy Pteridium aqulinum reprezentowanymi na tym stanowisku przez Pteridium aqulinum subsp. aqulinum i nowy gatunek we florze Polski Pteridium pinetorum w dwóch podgatunkach subsp. pinetorum i subsp. osmundaceum. Taksony te bardzo trudno się oznacza ze względu na dużą zmienność morfologiczną.
Na stoku Skornicy stanowisko 1 z 2 istniejących w Karpatach Polskich podejźrzona marunowego (Botrychium matricariifolium)
W Rzykach stanowisko języcznika zwyczajnego (Phyllitis scolopendrium) bardzo rzadkiej paproci.
Było sporo wrażeń, bardzo wesoło przy profesjonalnym podejściu do botaniki :)
Ty termin wrześniowy byłby realny, bo tylko na ten termin jestem w stanie zgromadzić większą, zmotoryzowaną grupę z którą zwiedzilibyśmy większy teren w tej okolicy. Chodzi o dzień 10 września.
10 wrzesień to jest dość odległy termin, ale myślę że nie będę miał problemu zorganizowaniem wtedy wycieczki. Dzięki zmotoryzowaniu można zrealizować naprawdę dużo w krótkim czasie. Postaram się ułożyć solidny program który na długo pozostanie w pamięci.