Mam pytanie o wymieniony w tytule gatunek, zwykle można znaleźć informacje, że jest to relikt polodowcowy, typowo północny + górski z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Przez południe kraju przebiega granica południowego zwartego zasięgu w Europie, co nie zmienia faktu, że na S od nas w górach rośnie również np. w Grecji (G.Pindos) i środkowych Włoszech. I teraz mam takie pytanie - czy występuje również na wapieniach lub ogólnie na skalach bogatych w wapń?? Bo samo to, że jest rośliną runa borów, nie wyczerpuje w moim odczuciu zagadnienia. Może próbował ktoś uprawy ogrodowej?
P.S. Ponoć występuje także na Wyżynie Śląskiej i na Roztoczu.
(wypowiedź edytowana przez Krzynianek 20.kwietnia.2016)
Występuje na wapieniu, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej znane są (lub były bo większość zanikła) stanowiska na skałkach wapiennych
Dziękuję - dostałem również pdf-y z pracami P.Kurka. Trochę miałem dylemat, czy aby cos mi się nie pomyrdało z gatunkami, bowiem u nas lasy sosnowe i zimna północ. Tymczasem na zachodnim obszarze śródziemno- i wokół- środziemnomorskim, występowanie na skalach węglanowym to częste zjawisko. Gdyby kogoś zainteresował kiedyś gatunek storczyka Orchis spitzelii (czy tez jego "prawie blizniak" Orchis cazorlensis), to na terenie Połwyspu Iberyjskiego czy tez Alp Zachodnich - jego asocjacja z mącznicą lekarską to standard (często w towarzystwie jałowców).