bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Frullania dilatata
« »
Botanika « mszaki z moich spacerów «
i

#2117
od grudnia 2006

Frullania dilatata (L.) Dumort. - Miedzik płaski















#33
od stycznia 2010

Bardzo ciekawe znaleziska, interesują mnie wątrobowce, poproszę o wskazówki gdzie ich szukać
i

#2462
od grudnia 2006

i

#2463
od grudnia 2006

Wątrobowce mają szeroką amplitudę występowania. Można je spotkać na wilgotnej glebie o różnym stopniu zasadowości (kwasowości) , na bagnach, torfowiskach,zabagnionych łąkach,obrzeżach jezior,rzek,potoków, korze drzew (liściaste,szpilkowe ),zmurszałym drewnie, na głazach ,różnych skałach , murach, u podstawy drzew, na mchach ,zbiornikach z wodą stojącą oraz ich wysychających dnach,torfiankach.
i

#34
od stycznia 2010

hmm, mchów znalazłem sporo, interesuję się mikrofotografią,
ale z wątrobowcami mam problem. Mieszkam w Polsce centralnej
gdzie 90% drzewostanu to lasy iglaste.
Mam zerowe doświadczenie i po kilku eskapadach niczego nie znalazłem.
Dziękuję za wskazówki, będę szukał dalej :)
i

#2467
od grudnia 2006

Mchy w artystycznym ujęciu. Ja robię tylko z ręki pojedyńcze zdjęcia i nie uzyskam takiej głębi ostrości.Pewnie trzeba mieć makro-szynę do takich zdjęć ?
Ten mech z lewej to akwarystyczny czy z terenu, bo listek przypomina Weeping-Moos - Vesicularia ferrieri.
i

#35
od stycznia 2010

Robię zdjęcia przez mikroskop, klasyczne mikro.

https://photos.google.com/share/AF1QipPo1WX_c38XCVerpB8ttgIoheta7s4K8Nj-yVvbj4OhgPfHMKT7vuBj7SPyaFiKRw?key=U3VYRkp6S1FWNGZVREdWRGlxajFIUWt1aVY0cEtR

Tak, ten z lewej to mech akwarystyczny, masz oko i wiedzę w temacie.
Wątrobowce rosną bezpośrednio na glebie, czy zawsze "coś" obrastają ?
i

#2468
od grudnia 2006

Rosną bezpośrednio na glebie, lub też pokryte glebą kamienie ,skałki, zmurszałe drewno. Ogólnie najwięcej w wilgotnych miejscach. Zdjęcia robią wrażenie,super !!!
i

#1391
od lipca 2013

Od czego zacząć przygodę w rozpoznawanie mchów??? Dla mnie one są strasznie podobne. Idąc do lasu widzę mech... i na tym koniec, nawet jakbym chciał rozpocząć próbę rozpoznania to i tak skończy się na niczym :( Wiem jak wygląda gajnik, bielistka siwa, płonnik, i torfowiec w szerokim słowa znaczeniu. I to na tym by było koniec! Wiem że dla zwykłego laika takiego jak ja dotarcie do poziomu choćby średnio zaawansowanego baaaaardzoooooo długa droga... A fajnie by było zacząć się bardziej interesować tą grupą roślin, szczególnie teraz w jesieni i zimie kiedy "kwiatowe" już dawno skończyły swoją wegetację, a mchy są przez cały rok "obecne".
i

#2470
od grudnia 2006

Rozpoznawanie mchów jako amator na początku nie jest łatwe, ale gdy się samemu określi kilka z nich, to przychodzi ochota na więcej.Z początku wydaje sią ,że mchy są podobne,ale gdy się dobrzy przyglądniemy, to zauważymy jak się od siebie różnią. W niemieckiej książce do określania mchów ,,tł. Łatwe i pewne określanie mchów,, autor podaje ,że za pomocą dobrej lupy do x12 -x20 można określić ok. 500 różnych mchów. No ,może i tak jest, ale to pisze briolog z dużym doświadczeniem. Jak dla mnie to na razie ok.200. Można by więcej, ale na terenach gdzie się przebywa i okolicznych rejonach ciężko znaleźć jakieś nowe gat. lub nie można nowych rozpoznać , bo dalej mikroskop lub jeszcze coś więcej. Inna sprawa , trzeba poświęcić trochę czasu, bo niektóre nie wpadają tak w oko jak te większe mchy, ale jesienią czy zimą odpadają rośliny nacz. więc jest go trochę więcej. Dzisiaj lupę można zastąpić aparatem z dobrym makro. Najlepiej zacząć od takich ze sporogonami. Zrobić zdjęcie pokrojowe najlepiej z określ.wielkości ,zapamiętać na czym rósł, jaki teren (niziny ,góry). Następnie pojedyńcze egzempl. zauważając czy są rozgałęzienia i jakie one są, (obustronnie symetryczne,nieregularne itp.) lub ich nie ma. Dalej robimy detale mchu, im więcej , tym lepiej. Tutaj się zaczyna bariera techniczna ,co mój aparat i ja sam potrafię w zakresie makro. Jak słabo wychodzi ,to pomocna jest lupa , notatki, rysunki. Z detali to zdjęcia kształtu listka (płaski,wklęsły, czy jest ząbkowany ,piłkowany , całobrzegi, czy zbiega po łodyżce, czy na bokach zawinięty i na jakiej długości, czy widać żeberko(a) i gdzie się kończy, czy listek kończy się włoskiem, kolcem, czasami rozmnóżki na powierzchni listków lub w ich pachwinach . Sporofit (seta gładka lub z brodaweczkami i jej kolor ,puszka: jej kształt,czy zwisająca,w poziomie ,w pionie ( gdy dojrzała z ozębnią), wieczko,czepek. Łodyżka ( kolor , gdy są chwytniki ich kolor, czasami rozmnóżki ).
Następna b.ważna bariera to dobra literatura do rozpozn. mchów , szukanie w sieci.
« »
Botanika « mszaki z moich spacerów «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji