Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Calypogeia
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « mszaki z moich spacerów «
i

#2048
od grudnia 2006

Calypogeiaceae - Calypogeia Raddi

Wątrobowce blado-, białawo -,żółtawo,oliwkowo zielony lub niebieskawo - zielony,listki m/w przeźroczyste, płasko przylegające do podłoża. Rozpoznawalne po zewnętrznym wyglądzie, wielkości, kolorach, kształcie zewnętrznych i spodnich listków oraz po ilości i kolorze ciałek oleistych. W większości rozpoznawalne miroskopowo, ale z nich można 2-3 gat. dość dobrze rozpoznać po cechach zewnętrznych ,powiązanym z miejscem ich występowania.
--------------------------------------------------------------------------------

Calypogeia suecica (Arnell & J. Perss. ) Müll .Frib

Mały wątrobowiec , do ok. 2 mm szer. i 3 cm dł. przalegający do podłoża, najczęściej gęsto rosnący, rzadziej rozproszony. Lubi występować na miękkim zmurszałym drewnie ( najczęściej kłody lub pniaki drzew iglastych (sosny ,świerki), bardzo rzadko na liściastych lub torfie. Kolory-zółtawy lub oliwkowo zielony ,brązowawo-zielony-z połyskiem. Gąsto ulistniony , końce listków skierowane ku dołowi. Często towarzyszą mu Nowellia curvifolia, Lophocolea heterophylla, Riccardia sp., Lepidozia reptans, Scapania umbrosa, Bleharostoma trichophyllum.

















--------------------------------------------------------------------------------
Calypogeia fissa (L.) Raddi


Roślinka przalegająca do podłoża, blado zielona, nie większa niż 4-5 cm dł. o dość przeźroczystach listkach. Listki jajowate, powyżej osadzenia najszersze, o końcówkach lekko skierowanych ku dołowi , krótko z m/w ostrym wcięciem (ale nie zawsze na wszystkich listkach, na końcówkach listków mocniej zgiętych w dół, nieraz wcięcia nie widać). Występuje na piaszczysto-gliniastej ziemi, nie toleruje wapiennej gleby. W lasach z bukiem, na ścieżkach, w rowach, skarpach. Często w towarzystwie Dicranella heteromalla, Atrichum undulatum i Politrychastrum formosum.










« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « mszaki z moich spacerów «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji