Dziękuję za dodatkowe zdjęcia i uzupełnienia. A tak na marginesie ,,mszaki z moich spacerów ,, mogłyby zawierać także znalezione i oznaczone przez Was różne gat.mchów z Waszych spacerów.
Jeśli chodzi o martwicę , to tworzy się ona głównie przy Palustriella commutata=Cratoneuron commutatum. Wyjątkowo na C.filicinum powstaje jakby ziarnisty osad wapienny. Jest to podawane w dwóch moich źródłach do określania mchów. Byłem jeszcze raz, sprawdzałem i na niektórych starszych zanurzonych egzemplarzach było to słabo wyczuwalne ,ale nie tak wyraźnie jak u C.commutatum. Nie wymienia się, skąd to się bierze.
Co do C.filicinum; pokazany listek(na Twiom zdj.) ,to listek z łodyżki, który jest po brzegach ząbkowany z silnym żeberkiem dochodzącym do jego szczytu. U dołu widać dobrze wyodrębnione grupy hyalinowych większych od pozostałych komórek,dochodzących do żeberka. Listki z rozgałęzień węższe z ząbkami, mocno jednostronnie wygięte ,sierpowate . Mech za młodu zielony,żółto zielony, starszy złocisto-brązowawy.Jeszcze jedno zdj.