wygląda na Capsella bursa-pastoris - Tasznik pospolity, choć do kompletu przydałyby się jeszcze liście i owoce (należy ich szukać na łodydze poniżej przekwitniętych kwiatów)
Joasiu, dziękuję. Nie było jeszcze całkiem przekwitniętych kwiatów, ale jak uda mi się go odnależć to sprawdzę liście i owoce.
Pozdrawiam
Obecnie bardzo pospolity tasznik pospolity. Często występuje razem z jasnotą purpurową.
#356
od stycznia 2007
Dopiszę również (przez co też utrwalą mi się pewne wiadomości), że tasznik pospolity należy do rodziny Brassicaceae (kapustowatych, dawnych krzyżowych), tej samej co:
- rośliny uprawne: kapusta, rzepa, brukiew, rzodkiewka, gorczyca, chrzan, rzerzucha,
- także ozdobne: lewkona, smagliczka, gęsiówka,
- a z rosnących w naturze: wiosnówka (niedawno na forum), pyleniec, też smagliczka i gęsiówka, pieprzyca, wieżyczka, pszonak (ale nie pszeniec!), dwurząd, czosnaczek, chroszcz, tobołki, ożędka, stulicha, stulisz, rzepicha, rzodkiew, gorczycznik.
Bardzo ciekawa grupa, a przyporządkowanie rodzajów i gatunków do siedlisk typu: uprawa, ogród, natura nieco umowne, bo odmiany hodowlane wywodzą się od tych naturalnych.
Rodzina Brassicaceae należy do tego samego rzędu co rodzina Papaveraceae - makowate (rząd Papaverales - makowce), cecha o tym świadcząca to ''komórki mirozynowe'' występujące w tkankach różnych organów roślin kapustowatych - prawdopodobnie resztki systemu naczyń mlecznych, które zachowały się w rodzinie makowatych.
Kapustowate zawierają glikozydy siarkocyjanowe, przy uszkodzeniu komórek, pod wpływem enzymu mirozyny rozszczepiają się do glukozy i olejku gorczycowego, nadającego tym roślinom swoisty zapach i ostry smak.
Oznaczanie kapustowatych dość trudne, czytaj: stanowi wyzwanie.
Wszystkie informacje za ''Pospolite rośliny naczyniowe Polski'' J. Mowszowicz, PWN 1980.
Może zgodzicie się ze mną, że pozwala to teraz inaczej spojrzeć na tasznika i kapustę, a także maki?