Tego samego dnia, po wykonaniu fotoreportażu w Chrzanowie udałem się do Mysłowic, oczywiście korzystając z jaworznickiej możliwości podróżowania przez cały dzień za jedyne 5 złotych. W tym odcinku obejrzymy kilka miejsc oznaczonych fioletowymi kółkami. Idziemy z prawa na lewo a potem na południe.
Zaczynamy w okolicy kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Jeden z tamtejszych świerków kłujących miał nieliczne szyszki zawiązane bliżej szczytu korony.
Potem przeszedłem na drugą stronę linii kolejowej, gdzie po raz kolejny udokumentowałem tamtejszego buka pospolitego - Fagus sylvatica. Tym razem w stanie bezlistnym.
Był tutaj także jakiś mniszek - Taraxacum sp. sp.
Zauważyłem jeszcze pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica.
Robiąc mapę zapomniałem o jednym kółku. Teraz jest to odcinek zabudowań w miejscu gdzie z nazwy Osiedla Szopena na mapę nakładają się litery N i A. Oglądamy pewien rodzaj malowideł naściennych. Po pierwsze można się dowiedzieć do której z hord barbarzyńców należy to terytorium.
Po drugie uzyskujemy informuję o potocznej nazwie tego osiedla.
A to już trzecie kółko i ulica Mikołowska. Widać pewną wierzbę białą w odmianie płaczącej - Salix alba 'Tristis". Tak wyglądała ona w lutym 2007 roku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/543139.html
Zanim do niej doszedłem zwróciłem uwagę na pewien mocno zapętlony klon jawor - Acer pseudoplatanus. Towarzyszy mu śliwa wiśniowa - Prunus divaricata. I ten układ zmianom od nieco ponad ośmiu lat.
A teraz kilka artystycznych widoków wierzby - Salix.
Pod drzewem leżały jej opadłe liście.
Nieco dalej rosła sobie jeszcze zielona wierzba mandżurska - Salix babylonica var. pekinensis. Tu i ówdzie pojawia się również jako Salix matsudana.
Poza tym był tutaj świerk biały - Picea glauca, którego szyszki także były teraz skupione u szczytu korony.
Kolejnym punktem jest fragment zalesianej poręby po wschodniej stronie ulicy Partyzantów na odcinku pomiędzy ulicami Huta Rozalii oraz Stadionowa.
Tutaj mamy młodzież dębu szypułkowego - Quercus robur, która wolała zachować swoje liście.
Tak samo postąpiła młodzież buka pospolitego - Fagus sylvatica.
Bliżej skraju lasu zainteresowałem się bardzo malowniczą rozszczepką pospolitą - Schizophyllum commune zajadającą się konarem brzozy brodawkowatej - Betula pendula.
Był tam również żurawiec falisty - Atrichum undulatum.