Wierzbownica okółkowa? Nie, to wierzbówka kiprzyca.
Na nieużytkach, na zdjęciu wyszła jakaś zdecydowanie bardziej atrakcyjna, niebieski kwiat, ale tak naprawdę kwiat nie jest niebieski...
Kilka z wierzbownic zostaly przywiezione z Ustronia, rosły przy Wiśle natomiast te znalezione na nieuzytkach były niedaleko glinianek i drobnych stawów.
Według mnie to po prostu wierzbówka kiprzyca (Chamaeneiron angustifolium)
Oczywiscie masz rację Aniu, zafiksowana tą Wierzbownicą nie przyglądnęłam się kwitatkom jak należy. W typowaniu gatunków na podstawie zdjęć też trzeba mieć wprawę, dla mnie to nowa działka, zawsze mam do dyspozycji albo żywą roślinę albo materiał zielnikowy, lupę, klucze. Muszę sobie wyostrzyć jeszcze zmysły ;-) do tego podejścia
Tak, masz rację - identyfikacja na podstawie zdjęć to coś kompletnie innego niż identyfikacja w terenie.
Zauważyłam, że wyłapujemy inne cechy - fajnie, bo uczę się spostrzegania ważnych szczegółów, których nie umiałam zauważać na zdjęciach (np. przy wykach).
Bardzo się cieszę, że dołączyłaś do forum, i że ostatnio tak "się rozbujało" :-))
Dzięki Tobie, Basi, Mirce, Krzyśkom, Darkowi - w roślinach "dzikich".
Ja też się wiele tutaj uczę, a że nie robię pracy florystycznej to dla mnie świetny trening, przypominanie sobie starych cech i nauka nowych. Niestety tak jak wszystko florystykę bardzo się zapomina
#293
od stycznia 2007
Przyznam, że z ogromną przyjemnością wyłuskuję takie opinie o aktywności forum w dziale Botanika, Jaka to roślina.
Wszak przedtem, czyli do XII 2006 Botanika też działała w ożywiony sposób, nawet pojawiały się rośliny spoza Europy (np. Mongolia - z wyprawy Krystyny Hładij) dla ich rozpoznania i były rozpoznawane!!!
Więc jeśli teraz forum roślinne się jeszcze bardziej ożywiło, i to dzięki naszej wspólnej aktywności, to mi się to bardzo podoba.
W swoim imieniu dziękuję wszystkim osobom wymienionym przez Ciebie Aniu, i wszystkim innym uczestnikom, za naszą wspólną aktywność i świetną współpracę. Jeśli to zbyt poważnie zabrzmiało, to przepraszam, ale tak właśnie myślę i poza tym uważam, że zawsze będę tu chętnie, miło i aktywnie uczestniczyć.
Działała znacząco mniej wyraźnie - zaglądam tu od dawna i mam porównanie - takiego rozkwitu jeszcze nie pamiętam :-)
Podpisano
Nestorka Forumowa ;-)
#300
od stycznia 2007
Może trudno uwierzyć, ale skoro Nestorka Forumowa tak mówi, to coś w tym musi być!!!
Dziś już zasłużyłam sobie na wypoczynek nocny, ale jutro od nowa do dzieła.
#1647
od kwietnia 2001
potwierdzam - ostatnie (małe) kilka miesięcy to eksplozja czynnego zainteresowania tą częścią forum
co to będzie jak wegetacja ruszy na całego ?
Wtedy może być gorzej, bo wiesz, gdzie jest botanik w sezonie...ale i problemów znacznie więcej, pewnie wię jednak krzywa pójdzie w górę :-). Ja się wybieram do krajów nadbałtyckich, więc pewnie będę mieć nieznane dla siebie gatunki, ha, już się cieszę!
#328
od stycznia 2007
Moje plany urlopowe to jeszcze ''tabula raza'', ale gdzie się nie znajdę, tam będę polować, na całego, na roślinki.
Nadbałtyckie roślinki - cool (to już trzeci cool dziś na forum!).