witam, chciałam umieścić moje zapytanie - w warsztacie -fitosocjologia- ale niestety dokładanie nowych wątków okazało się niemożliwe..
Opracowuję zdjęcie fitosocjologiczne ( a dokładnie rozpoznaje zespoły roślinne z surowej tabeli). Wyodrębniłam dwa zespoły z pośród 10 zdjęć. Jeden wygląda na Grąd wschodniopolski-subkontynentalny,chociaż nie potrafię dokładnie stwierdzić czy nie jest to Grąd pomorski- subatlantycki.. Na jednym zdjęciu występuje np zarówno Carex pilosa (3), Stellaria holostea (2), Galium schultesii(+), Ranunculus cassubicus (+), brak Lathyrus monthanus i Corydalis fabacea (które mogłyby wskazywać na Stellarium-Carpinetum).Jak się do tego ustosunkować?? Proszę o pomoc, gdyż dopiero zaczynam naukę oznaczania zespołów rośl.
#10
od marca 2007
Kingo,
temat otwarcia warsztatu fitosocjologicznego uważam za zamknięty, czyli warsztat jest już otwarty - troszkę musiałam nad tym popracować, ale jest już możliwość dodawania do niego nowych wątków fitosocjologicznych.
Tymczasem proponuję, by Twój wątek pozostał jeszcze tu, w głównym dziale Botaniki, bo będzie bardziej dostępny dla osób, które będą Tobie pomagać. Później znajdzie się w Warsztacie, który stanowi swego rodzaju kącik zbiorczy (Archiwum) dla tematu fitosocjologii. Równie dobrze kącik fitosocjologiczny może żyć swoim życiem na bieżąco - zależnie od woli jego użytkowników.
Fitosocjologów też chyba tu nie uświadczysz za wielu :-)
Z jakiego przewodnika do oznaczania zbiorowisk korzystasz?
Carex pilosa, Galium schultesii i Ranunculus cassubicus są gatunkami charakterystycznymi dla Tilo-Carpinetum (grądu subkonmtynentalnego). One przesądzają o interpretacji przynależności zespołu. Obecność Stellaria holostea jest tu jak najbardziej ok.
Do interpretacji podawaj lepiej pełen zestaw roślin :-) Przynajmniej tych z danej klasy (z mniejszymi podjednostkami) i drzewostan :-)
(wiadomość edytowana przez Ania 22.marca.2007)
Jest to "Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski" MAtuszkiewicza /2001.
Udało mi się oznaczyć już ten zespół- faktycznie Tilio-Carpinetum, tylko nie potrzebnie wcześniej zasugerowałam się gatunkiem Stellaria holostea. ALe cóż powoli dochodzę do wprawy :)
dziękuje za odpowiedź, mam nadzieje, ze jednak czasem znajdzie się ktoś , kto rozwieje moje "fitosocjologiczne wątpliwości :)
:-) to powodzenia w zgłębianiu tajników zespołów
Pytaj, może przypałęta się jakiś fitosocjolog :-))
Na ile zdążyłem zorientować się korzystając trochę z wymienionego przez Ciebie Kingo Przewodnika prof. Wł. Matuszkiewicza, to bezbłędne oznaczenie zbiorowiska leśnego jest trudne, ponieważ zbiorowisk tych niezmienionych przez człowieka jest bardzo mało ( niewielki procent), a ponad to fitosocjologia jest nauką, którą trzeba trochę uporządkować, bo np są wątpliwości co do nazw wielu syntaksonów. O tym przeczytać możesz we wstępie do tego Przewodnika. Wydaje mi się, że nie będzie możliwe oznaczenie każdego zbiorowiska roślinnego przy pomocy tego Przewodnika, pomimo, że prof. Matuszkiewicz jest autorytetem w fitosocjologii.
Masz Krzyśku rację, większość spotykanych przez nas zbiorowisk nie jest typowa, często występują tzw. zbiorowiska kadłubowe z jednym gatunkiem dominującym. Kingi przykład jednak wydaje się "modelowy", więc myślę, że Tilio-Carpinetum jest dobrym typem, to zresztą najpowszechniej występujący grąd w Europie Środkowej
#274
od stycznia 2007
Kingo,
Skusiłaś mnie tym wątkiem fitosocjologicznym, aby spróbować oznaczyć, może przy pomocy innych forumowiczów, zbiorowisko roślinne, które mnie zaciekawiło.
Powstanie na ten temat nowy wątek. Natomiast ja pójdę jutro lub pojutrze do biblioteki/czytelni Akademii Rolniczej w Poznaniu poszperać za literaturą z fitosocjologii i jeśli coś znajdę, to Ci napiszę.
(wiadomość edytowana przez topazzz 26.marca.2007)
Bylabym bardzo wdzieczna, kazda dobra literatura przyda mi sie w nauce oznaczania zbiorowisk :) W takim razie bede czekac
#291
od stycznia 2007
Na razie tyle wiem, że jest kolejna edycja "Przewodnika do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski" Matuszkiewicza - z 2006 r.
Czy mogą być tam jakieś istotne zmiany, lub uzupełnienia w stosunku do edycji z 2001 r., jeszcze nie wiem, bo na razie tylko przeglądałam informacje na stronie www Akademii Rolniczej w Poznaniu.
#305
od stycznia 2007
Słusznie, Aniu, atlas mamy pod bokiem, tuż, tuż, a my szukamy po świecie.
Jeszcze chodzi o to, że zaintrygowała mnie ta fitosocjologia od chwili, gdy stwierdziłam nagle, że chciałabym oznaczyć pewne konkretne zbiorowisko, oglądane w naturze podczas wycieczki (leśny jar).
Było to nie dalej jak w niedzielę i myślę, że ''trochę'' podstaw fitosocjologii musiałabym doczytać, aby moja zieloność w tej dziedzinie wiedzy nieco zbladła.
Ale ''nic to'', ''ja szybko się uczę'' (tak to się teraz mówi, prawda?).