Tak jak do tej pory kontynuujemy serię wycieczek organizowanych przez Muzeum w Chrzanowie. Zasady są nie zmienne. Uczestnicy spotykają się w wyznaczonym miejscu o określonej godzinie. Pokrywają jedynie koszty przejazdów i wstępy do innych muzeów. Ubezpieczają się we własnym zakresie.
Pierwszy spacer już 9 stycznia. Zbieramy się w KRAKOWIE do godziny 10.00 na placu pomiędzy dworcem kolejowym a autobusowym. Hasło wycieczki KRAKÓW BARDZO MAŁO ZNANY.
Kolejne planowane wycieczki to:
13 luty - Od Katowic do Chrzanowa (Kilka kościołów i coś) (Formuła otwarta)
12 marzec - Od Nieporazu do Dulowej (formuła otwarta - szczegóły w swoim czasie)
9 kwiecień - Drugi koniec galmanu (rejon Suchej Góry) Zapisy - BUS
14 maj - Mikołów i okolica Zapisy - BUS
11 czerwiec - Na południe od Krzeszowic - Zapisy BUS
Są to na razie luźne sugestie. Wszystko może ulec zmianie.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 17.grudnia.2015)
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 17.grudnia.2015)
!2 marca zmiana trasy i celu wyprawy. Nowa propozycja to
""Na południe od Gorenic". Tereny na północ od Krzeszowic. Podstawowy cel przejście tak zwaną Szwedzką Drogą między Nową Górą a Krzeszowicami.
Oczywiście 9 styczeń w Krakowie aktualny.
A na Grabówce w okolicy kotlarni już kiedyś byłeś?świetne i bogate miejsce pod względem roślin,owadów-a z takim specem jak Ty to bym chętnie się tam wybrała:)i w realu zobaczyć jak wygląda oznaczanie:)
Na razie utknąłem na przystanku Chrzanów. Te plany wycieczkowe nie ulegną zmianie. Od lipca wszystko jest możliwe. W styczniu będę realizował film o Górze Św. Anny - przede wszystkim z punktu widzenia geologii. Moim celem będzie pokazanie tego co określa się terminem "Kościoła w którym zostały ochrzczone". Mamy u nas w triasie warstwy gogolińskie i górażdżańskie.
Wycieczka odbyła się. Poznawaliśmy różnie oblicza stylu barokowego tu i ówdzie łaczonego ze stylem barakowym. Obejrzeliśmy też kilka skutków tego co potocznie określa się buractwem ludzi mających więcej gotówki.
Celem następnej wycieczki będą Katowice. Zbieramy się do godziny 10.30 przed hotelem Katowice w okolicy przystanków autobusowych. O tym co będziemy oglądać zdecydujemy w dniu zbiórki.
Przypominam, że sobota 13 lutego, 10.30 w Katowicach przy hotelu Katowice jest aktualna. Plan zakłada w pierwszej kolejności zwiedzenie prawdziwych Bogucic. W tej grupie będę łatwy do rozpoznania po pomarańczowej kurtce i brązowym kapeluszu. Oczywiście będę również posiadał aparat.
12 marca udajemy się z Chrzanowa do Krzeszowic. W Chrzanowie zbieramy się na przystanku pod Kauflandem do godziny 9.00. Można też na nas czekać w Krzeszowicach na dworcu autobusowym od około 9.30.
Nie znam aktualnych rozkładów jazdy, ale liczę na to, że przed godziną 11.00 uda na się dotrzeć do planowanego punktu starty, tak aby potem wężykiem powrócić do Krzeszowic. W programie przede wszystkim przemarsz Szwedzką Drogą.
Ostateczna informacja o sposobie dotarcia na miejsce startu wycieczki w dniu 12 marca.
Zbiórka na dworcu autobusowym w Krzeszowicach do godziny 9.30 - dojazd jakimkolwiek sposobem.
Sugerowany odjazd z Chrzanowa minibusem z byłego dworca PKS o godzinie 9.10. Zbiórka do godziny 9.00 pod Kauflandem przy ulicy Trzebińskiej.
Wyprawa się odbyła w gronie około 15 osób. Z Krzeszowic udaliśmy się do Paczółtowic skąd przeszliśmy się przez północne kresy Czernej, w tym Zakopane do Nowej Góry. Stamtąd Szwedzką Drogą podążyliśmy ku grodzisku na Bartlowej Górze a następnie zeszliśmy do Krzeszowic. 80% trasy biegło po obszarze, który opisuje sposób organizowania naszych wycieczek. Poszliśmy, bo przewodnik też nie był.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.marca.2016)
9 kwietnia odbędzie się kolejna wycieczka. Tym razem hasło przewodnie brzmi - Drugi koniec galmanu. Startujemy spod Muzeum w Chrzanowie o 9.15. Maksymalny, szacowany koszt przejazdów od osoby to 40 złotych.
Zaczniemy od kościoła w Bobrownikach k. Tarnowskich Gór, a potem jeszcze sporo się zobaczy w mniej lub bardziej pięknych okolicznościach przyrody.
Wycieczka planowana na 9 kwietnia - odwołana. Oczywiście zbieramy się w Muzeum w Chrzanowie do godziny 9.00 aby udać się gdziekolwiek w zasięgu komunikacji publicznej, a dokładniej jaworznickiej. 5 złotych za cały dzień jeżdżenia to pokusa nie do przebicia przez kogokolwiek.
Już jest po wycieczce. W dużym uproszczeniu przeszliśmy spod centrum handlowego Fashion House w Jęzorze do Jaworzna Długoszyna. Planowałem zwiedzenie części Jaworzna za Białą Przemszą, ale nie wyszło. Nie odnaleźliśmy przejścia.
14 maja zdecydowanie, ponownie zbieramy się około godziny 10.00 przy centrum handlowym Fashion House w Sosnowcu Jęzorze. Z Chrzanowa dojedziemy tam autobusem PKM Jaworzno płacąc zaledwie 5 złotych za planowany cały dzień jeżdżenia autobusami tej sieci.
Informacja dla uczestników poprzedniej wycieczki - tajemnicza trawa z Jęzora to była turówka wonna - Hierochloe odorata.
Tym razem ze względu na zapowiadaną niekorzystną aurę w wycieczce wzięły udział jedynie 4 osoby. Cóż ludzie małej wiary nie biorą pod uwagę możliwości mojego prywatnego specjalisty od pogody. Byliśmy w egzotarium, zajrzeliśmy do "dzielnicy cmentarnej". Było jeszcze coś. Całokształt w stosownym czasie we wiadomym miejscu.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 17.maja.2016)
Kolejna wycieczka odbędzie się 11 czerwca. Wybieramy się na południe od Chrzanowa, a dokładniej do Oświęcimia. Odjazd z Chrzanowa autobusem firmy Lajkonik Bus. Odjazd z Krakowa o godzinie 8.40, odjazd z Chrzanowa Śródmieścia o godzinie 9.36. Wysiadamy na przystanku Oświęcim dworzec PKP, planowy przyjazd o godzinie 10.03
Plan na lipiec jest bardzo prosty. W każdą sobotę spotykamy się do godziny 9.00 w Muzeum w Chrzanowie przy ulicy Mickiewicza 13. Zgromadzeni decydują, gdzie chcą się udać. Preferujemy obszary na południe i zachód od Chrzanowa.
Przypominam, startujemy w sobotę 2 lipca. Zasadniczo powłóczymy się po Jaworznie.
Pierwsza lipcowa wycieczka zaliczona. Upał był sakramencki. Tym nie mniej zajrzeliśmy do barszczu przy ulicy Mostowej, na ujście Wąwolnicy oraz Przemszę w rejonie Jelenia Łęgu. Następnie wpadliśmy na chwilę do Dziećkowic, po czym skończyliśmy na ciastkach w Chełmku.
Kolejna wycieczka odbędzie się 9 lipca i będzie częściowym powtórzeniem tej z 11 czerwca. Wybieramy się do Oświęcimia. Odjazd z Chrzanowa autobusem firmy Lajkonik Bus. Odjazd z Krakowa o godzinie 8.40, odjazd z Chrzanowa Śródmieścia o godzinie 9.36. Wysiadamy na przystanku Oświęcim dworzec PKP, planowy przyjazd o godzinie 10.03. Podstawowym celem będą brzegi Soły. Być może tym razem zobaczymy jak spotyka się z Wisłą.
W sobotę 16 lipca odbyliśmy spacer po Jaworznie od rejonu ulicy Sulińskiego po Jeleń Łęg. Wycieczkę przerwał deszcz, ale dokonaliśmy kilka ciekawych odkryć.
Kolejny etap odkrywania uroków Jaworzna już 23 lipca planujemy, że będziemy zwiedzać tereny pomiędzy Wilkoszynem a Ciężkowicami. Tym nie mniej jak zawsze tego dnia zbieramy się do godziny 9.00 w Muzeum w Chrzanowie przy ulicy Mickiewicza 13, by podjąć ostateczną decyzję co do celu i kierunku wycieczki.
Planowana na 23 lipca wycieczka odbyła się, ale odwiedziliśmy zupełnie inne okolice. Po pierwsze był krótki spacer po opłotkach ulicy Księdza Ignacego skorupki w Chrzanowie a następnie wypad na Diablą górę w Bukownie. Wracając zatrzymaliśmy się na chwilę w Trzebini Miechowie.
W najbliższą sobotę, czyli 30 lipca odbędzie się wycieczka do „zaprzemszańskiego kraju”. Będzie to prawie powtórka tego co zdarzyło się 9 kwietnia. Zbieramy się w Sosnowcu Jęzorze na przystanku przy centrum handlowym Fashion House około godziny 10.00. Z Chrzanowa na miejsce zbiórki dojedziemy autobusem linii A.
Wycieczka się odbyła. Kolejna okazja do spaceru w towarzystwie mojej osoby już 6 sierpnia. Przymierzamy się do zwiedzenia okolicy położonej na wschód od Chrzanowa i w miarę możliwości na północ od Krzeszowic. Ponieważ nie do końca jest to pewne zbiórka jak zawsze w Chrzanowie o godzinie 9.00 przy ulicy Mickiewicza 13.
Wycieczka z dnia 6 sierpnia zaliczona. Odbyliśmy spacer z Czernej do Nowej góry a następnie tak zwaną szwedzką drogą zeszliśmy do Krzeszowic. W sumie pokonaliśmy trasę odpowiadającą połowie tej z dnia 12 marca tego roku. Kolejna okazja do spaceru w moim towarzystwie już w sobotę 13 sierpnia.
Tym razem będzie totalna spontaniczność. Jedno jest pewne. Będą emocje, edukacja, rozrywka. I jak zwykle, przewodnik lub przewodnicy gratis.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 07.sierpnia.2016)
W sobotę 20 sierpnia zwiedzamy ponownie Jaworzno, a dokładniej tereny pomiędzy Wilkoszynem a Ciężkowicami. Zbiórka o godzinie 9.00 w Muzeum w Chrzanowie. Krótka rozgrzewka botaniczna na mieście. Następnie przejazd autobusem linii 319 do cmentarza w Wilkoszynie. Będziemy tam około godziny 10.30. Należy się zaopatrzyć w jaworznicki bilet dobowy zgodnie z przysługującą taryfą.
Jak napisałem tak było. Pokręciliśmy się w gronie 5 osób po lasach, tak aby w końcu znaleźć się w Jaworznie Ciężkowicach. Na zakończenie zobaczyliśmy jak wygląda Wielkanoc w sierpniu.
za tydzień, 27 sierpnia będziemy spacerować po lasach na SW od Chrzanowa, celując przede wszystkim w Stawy Groble. Tym sposobem zakończymy wakacyjny maraton. Ze względu na pewne obowiązki wystartujemy około godziny 11.00.
Lepiej późno niż wcale. W tę sobotę ruszamy na wycieczkę w dolinę Żabnika. Pójdziemy z Trzebini do Jaworzna. My z Chrzanowa startujemy o 9.00 zebrawszy się uprzednio w Muzeum przy ulicy Mickiewicza 13.
Wymarsz nastąpi z przystanku Siersza Liceum około godziny 10.00.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 09.września.2016)
W sobotę 8 października udajemy się w okolice Oświęcimia. Odbędziemy spacer z Gorzowa Chrzanowskiego. Będzie lewy brzeg Przemszy, prawy brzeg Wisły, lewy brzeg Soły. Odjazd z Chrzanowa godzinie 10.00 autobusem firmy Maxi Bus. Na chętnych czekam w Muzeum w Chrzanowie do godziny 9.30.
W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych odbędzie się spotkanie towarzyskie w Muzeum.
Wycieczka się odbyła. Warunki atmosferyczne były niekorzystne, ale korzystając z uprzejmości kierowców zajrzeliśmy do czterech miejsc. Był Nieporaz, okolica zamku Tenczyn w Rudnie, lasy na południe od Młynki oraz Nielepice. W sumie gmeraliśmy po grzbiecie (Tenczyńskim). Na stoku wzniesienia w rejonie Młynki natrafiliśmy na spore skupiska wilczomlecza migdałolistnego - Euphorbia amygdaloides. Absolutną nowością dla mnie było spotkanie z wyką grochowatą - Vicia pisiformis.
- a opieńki już są?? swojego czasu w lasach na azymucie na zamek, kosiliśmy hurtowo!
Grzybów kapeluszowych z kategorii koszykowce praktycznie nie było. Dopiero w rejonie Młynki spotkaliśmy dwie panie, które miały znikome ilości maślaków sitarzy oraz nieco podgrzybków zajączków.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 08.października.2016)
12 listopada spotykamy się w Krakowie na dworcu autobusowym MDA przy ulicy Bosackiej. Zbiórka do godziny 10.00. Dojazd we własnym zakresie. Szczegółowy plany wycieczek do wyboru są jeszcze ustalane. Wiadomo, że będzie to "KRAKÓW POZA STANDARDOWYMI ATRAKCJAMI".
Ostatnia tegoroczna wycieczka odbędzie się wyjątkowo w pierwszą kalendarzową sobotę grudnia, czyli 3. Nie będziemy włóczyć się daleko, chociaż kto wie. Wszystko ustali się w dniu zbiórki, w Chrzanowie, w Muzeum przy ulicy Mickiewicza 13, jakby kto nie wiedział. Czekamy do godziny 9.00
Sezon 2016 ogłaszam za zakończony. W listopadzie dla obecnych podczas podsumowującego spotkania towarzyskiego przeczytałem pierwszą część swojej komedii makabrycznej pt. Nocnik wampira. Teraz przed spacerem przeczytałem część drugą i ustaliliśmy, że musi powstać trzecia część. W sumie to tylko 27 stron standardowego maszynopisu i nico ponad 150 zwłok. a po lekturze poszliśmy na spacer opłotkami Chrzanowa. Zdjęcia w swoim czasie. Kolejka obowiązuje. Nie wyrabiam z obrabianiem zdjęć.