W tym wątku chcę umieścić linki do wątków, w których w toku dyskusji pojawiały się informacje na temat materiałów źródłowych do oznaczania roślin, krótko mówiąc kluczy. Wątki będą linkowane, zatem całe przedsięwzięcie odbędzie się bez uszczerbku dla zawartości działu.
#290
od stycznia 2007
Zachęcam i zapraszam, gdyby ktoś zechciał umieścić w tym wątku informacje na temat literatury botanicznej i kluczy, to bardzo proszę.
Osobiście pierwszym kluczem z którego korzystałam ucząc się botaniki był skrypt: "Rośliny naczyniowe runa leśnego" wyd.AR w Krakowie (wyd.3) opracowany przez: Elżbieta Pancer-Kotejowa,Alicja Ćwikowa,Wojciech Różański,Jerzy Szwagrzyk. Sądzę, że swoje podstawowe zadania spełnił :)
Witam ! Podam ksiązki jakich używałam do oznaczania roślin.
1. I. Szwedler,M. Sobkowiak " Spotkania z przyrodą. Rośliny" - wyd. Multico
2.Dietmar Aichele, Marianne Golte-Bechtle " " Jaki to kwiat?"
3. " Świat roślin, skał i minerałów" - z j. słowackiego tłumacz. Ewa Siatkowska i A. Kaszak
4. J. Mowszowicz " Flora jesienna"
5. W.Laskowska " Rośliny borów"
6. T. Traczyk " Rośliny lasu liściastego"
&. M. Polakowska " Rośliny wodne"
(wypowiedź edytowana przez Alex 21.listopada.2007)
#72
od maja 2007
Klucz Rostafiński/Siedl można sobie spokojnie podarować. W większości przestarzały i nieaktualny. Każdy porządny atlas spełni lepiej swoje zadanie.
Przydatną książką o zakładaniu zielnika może być " Zielnik i zielnikoznawstwo " Jacka Drobnika wydana przez PWN. Warto zajrzeć ! Jestem w trakcie czytania. Są tam wiadomości o zbieraniu roślin , etykietowaniu zbiorów , o ochronie zielnika przed szkodnikami, o prowadzeniu badań florystycznych.
(wypowiedź edytowana przez Alex 20.stycznia.2008)
Czy posiada ktoś może klucz do oznaczania Szafera? Zależy mi na spisie treści jeżeli ktoś by mógł udostępnić byłabym wdzięczna.
Mogę mieć ciekawą propozycję - jak daleko masz do Chrzanowa, tego położonego w pół drogi między Katowicami a Krakowem.