bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2000 Gmeranie po Grzbiecie Tenczyńskim
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2000 «

#12749
od września 2006

2000 Gmeranie po Grzbiecie Tenczyńskim #1

2015.10.30 23:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Południową częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Grzbiet Tenczyński. Zaczyna się w Chrzanowie, kończy w rejonie Kajasowki. Dalej na wschód to mamy już raczej Pomost Krakowski, jako część Bramy Krakowskiej. W tym wątku pokaże 31 zdjęć wykonanych w obrębie tej jednostki geomorfologicznej. Zaczynamy od arkozy kwaczalskiej.
To było 24 marca. Wówczas odbyłem spacer z Kwaczały do Wygiełzowa. Pierwsze zdjęcie przedstawia szczytowy odcinek wąwozu Dziewiasiółka. Zielony pas to tak zwana Droga Soboniowa. Wyraźnie widać, że dla okolicznej ludności ta osobliwość geologiczna jest tylko koszem na śmieci.



Mając na uwadze mocno ograniczone możliwości tego aparatu kolejne zdjęcia wykonałem w dolinie potoku Włosienka niedaleko Kamionki Wielkiej. Jest to jedno z miejsc, gdzie wytrąca się martwica wapienna. Na dnie wąwozu odsłaniają się pstre piaskowce, datowane na ret, czyli najwyższe piętro triasu dolnego. Tak tego dnia wyglądało rumowisko w górnej części odnogi, gdzie wytrącała się martwica.



Nieco poniżej dolina jest do dziś zasłana oponami. Leżą tutaj one co najmniej od 1994 roku. Na nich też wytrącała się martwica wapienna. Przyniosłem jej próbkę do muzeum. Jest to fragment rurki betonowej. Eksponuję go na wystawie stałej z podpisem martwica oponowo-tapczanowa w odróżnieniu od typowej martwicy gałązkowo-liściowej.





Kolejny przeskok. Teraz dotarliśmy do początku pewnego wąwozu zbiegającego przez Czarny Las od Płazy Podlasu do Płazy Dolnej. Tutaj do dziś są deponowane osady najwyższego piętra antropocenu, A poza tym wciąż rosną tutaj okazałe kwitnące i owocujące bluszcze pospolite - Hedera helix.



Ostatnie zdjęcie, tak dla rozluźnienia przedstawia kwitnace przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis. To było tuż przez zamkiem Lipowiec.



29 kwietnia poprowadziłem wycieczkę w rejon wzgórza Grodzisko Wielkie oraz Bukowicy, wzgórz pomiędzy Zagórzem a Wygiełzowem. Na Grodzisku Wielkim udokumentowałem kamieniołom.



Potem stanęliśmy na przełęczy pomiędzy wzgórzem Grodzisko Wielkie a Grodzisko Male. Tutaj znajduje się kapliczka zwana Rozalką.





A potem weszliśmy do lasu za kapliczką.



Z Grodziska Małego przeszliśmy na Bukowicę, ale temu wzgórzu poświęcę odrębny wątek, więc na razie przerwa.
20 maja też odbyłem dłuższą wycieczkę. Na Grzbiecie Tenczyńskim wykonałem tylko jedno zdjęcie. to przekop przez piaski jury środkowej w lesie Zwierzyniec Tenczyński niedaleko kopalni Krystyna i kamieniołomu Niedźwiedzia Góra.



15 czerwca z grupą młodzieży i dorosłych podczas wycieczki zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską w Chrzanowie odwiedziliśmy Zimny Dół k. Baczyna. Oto skała powitalna.



Idąc w górę zauważyliśmy lessowe podłoże przygotowywane pod budowę domu.



Teraz oglądamy dolną i górną część pewnej skałki w osi głównego ciągu wąwozu.





Teraz widzimy uczestników wycieczki w obrębie labiryntu zawalonych bloków.





Teraz oglądamy skałki głównego ciągu wąwozu w drodze powrotnej.



13 lipca wraz z Ryszardem Plackowskim odwiedziliśmy rezerwat Lipowiec. Naszym celem była kolejna inwentaryzacja stanowisk kruszczyka drobnolistnego - Epipactis microphylla. Stanowisko jest mocno zarośnięte.





Tym nie mniej udało się znaleźć jednego kruszczyka drobnolistnego - Epipactis microphylla.



Pewną osobliwością był mieszaniec tego gatunku z kruszczykiem szerokolistnym -
Epipactis helleborine. Leszek Bernacki oznaczył go jako Epipactis x barlae.



I jeszcze jeden kruszczyk drobnolistny - Epipactis microphylla.



W tej partii lasu znaleźliśmy 30 osobników tego gatunku.





Na tym zdjęciu miejsca osobników oznaczyliśmy białymi paskami papieru.



Poza storczykami była tutaj szałwia lepka - Salvia glutinosa.



Było też rdzewiejące wiadro.



Ostatnie trzy zdjęcia przedstawiają stan pomnika przyrody nieożywionej - Skałka Triasowa w Bolęcinie w dniu 8 sierpnia. Po prostu wstyd pokazać, ale trudno. To tylko prawda obiektywowa. Te zdjęcia swego czasu umieściłem na wystawie stałej w Muzeum.





#17945
od września 2006

2000 Gmeranie po Grzbiecie Tenczyńskim #2

2019.12.22 15:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dopiero teraz zauważyłem, że zamiast zdjęcia uczestników wycieczki do Zimnego Dołu wstawiłem dwa razy zdjęcie skałek. Oto brakujące zdjęcie.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2000 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji