Wracając z wyprawy na dno przyszłego jeziora Mucharskiego zrobiliśmy krótki popas w Wadowicach. Potem prof. Adam Rostański przypomniał sobie, że gdzieś w tej okolicy znajdują się stanowiska grzybieńczyka wodnego - Nymphoides peltata. Zaproponowałem tytułowy Przyręb i okazało się, że to było miejsce, które miał na myśli. Do celu dojechaliśmy ulica Graniczna. Dokładnie spenetrowaliśmy dwa miejsca.
Zaczęliśmy w miejscu oznaczonym zieloną kreską. To północny brzeg stawu Błaszkowiec Dolny. Kwiaty grzybieńczyka widać w lewej górnej ćwiartce tego zdjęcia.
Potem tę roślinę ściągnąłem zoom-em.
Następnie w nadbrzeżnych zaroślach zwróciłem uwagę na rdest kolankowaty - Polygonum nodosum.
Było tutaj także sporo rudbekii nagiej - Rudbeckia laciniata.
A to kolejne płaty grzybieńczyka wodnego - Nymphoides peltata.
Roślina tworzy tutaj spore płaty na całym stawie.
To samo możemy zobaczyć gdzie indziej, a chociażby po sąsiedzku na stawie Jastrzębie.
Idziemy dalej na wschód ulicą Rybacka. Mijamy teraz dość okazały, ale krajowy barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.
Na stawach w sporej ilości występuje jeszcze salwinia pływająca - Salvinia natans. To zgrupowanie udokumentowałem na stawie Jastrzębie.
Potem poszliśmy na wschód, aby dojść do cieku rozgraniczającego stawy Błaszkowiec od stawu Czapman. Po drodze była niezbyt ciekawa, typowa roślinność ruderalna z wierzbą białą - Salix alba w tle.
Ponownie zerkamy na toń stawu Jastrzębie. Oto grzybieńczyk wodny - Nymphoides peltata wraz z salwinią pływającą - Salvinia natans.
W końcu dotarliśmy do cieku. Tutaj wypatrzyliśmy żabiściek pływający - Hydrocharis morsus-ranae ale z ubolewaniem stwierdziliśmy, że nie mamy możliwości pobrania okazów do zielnika.
Teraz zmieniamy miejsce akcji. Zbliżamy się do okolicy oznaczonej żółtą kreską. To północny cypel stawu Marynin Górny. Grzybieńczyka ci tutaj dostatek.
Tak jak wszędzie, sporo tutaj kotewki orzecha wodnego - Trapa natans.
Na brzegu w charakterze przerywnika zauważyłem wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.
Żółte plamy na powierzchni stawu to grzybieńczyk wodny - Nymphoides peltata.
Dojście do toni wodnej utrudniają między innymi pałki wąskolistne - Typha angustifolia.
Wychodzimy teraz na groblę. Po prawej stronie płynie sobie rzeka Bachórz.
Stąd spoglądamy po raz ostatni na stanowiska grzybieńczyka. Przy okazji podziwiamy chmury i ich odbicia w wodzie.
I tak to się skończyła ta lipcowa ekspedycja.