bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Rośnie w pobliżu rowka - podbiał pospolity.
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « PRZEDWIOŚNIE - DO KWIETNIA 2007 «

#39
od listopada 2005

witam drogich forumowiczów prosze o informacje jaką roślinke znalazłem w pobliżu rowka?z góry dziękuje

#112
od stycznia 2007

Dareczku, robisz sobie z nas żarty, przyznaj się :)

#40
od listopada 2005

Joasiu przyznaje się ,że nie, dlaczego tak sądzisz ?Pewnie powinienem znać tą roślinke,tak?
serdecznie Cię pozdrawiam

#117
od stycznia 2007

Trochę Ci nie wierzę, że nie znasz :)
ale skoro się upierasz :) to jest podbiał Tussilago farfara. Cechuje się tym, że najpierw wypuszcza kwiatostany, a dopiero później liście (podobnie jak lepiężnik), możesz poobserwować miejsca gdzie teraz widzisz żółte kwiatuszki, bo liście ma dośc okazałe i zaskakujące. Podbiał jest znanym ziołem ale i przedszkolaki go znają, bo to przecież zwiastun wiosny :)

Równie serdecznie odwzajemniam pozdrowienia :)

#41
od listopada 2005

Joasiu ,dziękuje za wyczerpujące informacje,na swoje usprawiedliwienie mam tylko to iż bakcyla florystycznego połknęłem niedawno ,dopiero się ucze rozpoznawać napotkane roślinki.Twoje porównanie do przedszkolaka przyjmjuje z pokora zdajac sobie sprawe że moja wiedza jest jeszcze bardzo mała,w przeciwieństwie do Twojej.
serdecznie Cię pozdrawiam i dziękuje

#116
od stycznia 2007

Darku, na pocieszenie napiszę Ci to, że niewiele roślin i zwierząt znają i nauczyciele uczacy biologii w szkołach - napisał biolog, prof Ludwik Tomiałojć. I dlatego Joasiu nie zgodzę się z Tobą, że przedszkolacy znają taką roślinę jak podbał pospolity. Mojej żony mała kuzynka w wieku przedszkolnym, trochę przeszkolona przeze mnie powiedziała mi, że jej pani przedszkolanka nie zna nawet takiego drzewa jak klon zwyczajny.
Innym przykładem mizerniutkiej edukacji przyrodniczej, z winy raczej nie nauczycieli ale uczelni, dzieci z klasy siódmej (obecnie z gimnazjalnej), nie wiedzą, że ptaki krukowate, żyjące u nas w mieście i to tak często widywane, to są gawrony i kawki.
http://przyroda.osiedle.net.pl/teksty/od_autora.htm
Darku, życze Ci sukcesów w poznawaniu cudownego świata roślin.

#119
od stycznia 2007

O nie, bardzo proszę mnie tu nie posądzać o takie porównania :), po prostu mam w domu przedszkolaka, więc jestem na bierząco. Pozatym podbiał to taka roślinka, że nie tylko floryści ją znają i tylko stąd wypłynęło moje zdziwienie. Bardzo się cieszę, że bakcyla już masz, a tak to już jest, że zawsze jesteśmy na początku jakiejś drogi. Ja teraz na przykład uczę się zdobić przedmioty, wczoraj zrobiłam moją pierwszą pracę (koszmar) ale się nie zniechęcam :). Od roku też uczę się oznaczać mchy, pomimo, że raczej zawsze działałam w roślinach "wyższych", a dzisiaj zrobiłam fotkę grzyba, więc może i mykologia...kto wie?
Zresztą zdradzę Ci, że początki są zawsze dla mnie najbardziej interesujące, wszystko jest nowe, wszystko do odkrycia. Ja uwielbiam ten właśnie "czeladniczy" etap. Potem to już rutyna, a jak się pomylisz - wstyd

#120
od stycznia 2007

Krzyśku, niestety masz rację, za wszystkie przdszkolaki ręczyć nie mogę :), dlatego byłam taka zachwycona jak odkryłam to forum (dział mykologia), zobaczyłam, że są ludzie, którzy tak po prostu, dla siebie poznają przyrodę w tak wspaniały sposób, monagają sobie, wymieniają doświadczeniami. Amatorski ruch przyrodniczy to potęga i superowo, że w Polsce jest tyle osób zainteresowanych. Po porostu rewelacja. Ja jestem niejako zawodowo zaiteresowana i tym bardizej podziwiam wszystkich, którzy chcą poznawać tajemnice natury. A co do nauczycieli....no cóż, to chyba w każdym zawodzie jest tak, że są pasjonaci i chałturnicy. Brat mojego męża uczy biologii i przyrody w podstawówce, zna świetnie rośliny, robi zielnik, zna ptaki, uczy dzieciaki rozpoznawać ich głosy, uczy je o kosmosie i w ogóle robi z dzieciakami mnóstwo ciekawych rzeczy. Na negatywne przykłady wolę nie patrzeć, uczmy się od lepszych
i

#166
od stycznia 2007

2007.03.12 21:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Darku, który zapoczątkowałeś ten wątek, Joasiu, Krzyśku. Bardzo się cieszę, że nawet o takiej popularnej roślince jaką jest podbiał, mogę się jeszcze dowiedzieć czegoś ciekawego, np. tego, że jego liście są okazałe, w przeciwieństwie do takiego drobnego kwiatka, bo to, że kwiatki wyrastają jako pierwsze to wiedziałam, bo i widziałam.
Krzyśku - Twoją stronę, którą zalinkowałeś, będę oglądać we wszystkich szczegółach, aby poznać z autopsji te dzikie rośliny, których jeszcze nie znam, bo czasem nawet nie miałam okazji znaleźć się blisko ich siedlisk i ich zobaczyć.
i

#306
od stycznia 2007

2007.03.28 18:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Oto ''mój'' podbiał, podobnie jak Darkowy, rósł na podmokłym gruncie.

Pokrój:
podbia³

Kwiatek z bliska:
kwiatek podbia³u

Pozostaje jeszcze upolować podbiał, jak już przekwitnie, a wykształcą się jego liście.

#207
od stycznia 2007

No, no drugie zdjęcie całkiem, całkiem :-) bardzo ładne, gratulacje
i

#319
od stycznia 2007

2007.03.28 21:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Dziękuję! Tylko model trochę nieuczesany!

(wiadomość edytowana przez topazzz 28.marca.2007)
i

#17
od kwietnia 2007

2007.04.06 11:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Katarzyna Jaroń (bangai)
podbiał pospolity -" Tussilago farfara " roślina pionierska i lecznicza , uważana za chwast polny . Rozmnaża się dzięki podziemnym kłączom .

#1892
od listopada 2005

2007.04.12 12:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Warto w tym wątku dodać, że zebrane kwiaty podbiału układane warstawmi w słoju i przesypywane cukrem tworzą syrop działający odkrztuśnie przy różnych schorzeniach dróg oddechowych. Jest bardzo ważnym surowcem lekarskim

#371
od marca 2007

2009.01.24 16:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Kacper
Marku - nie tylko wykorzystujemy go jako surop ale stosowany jest takze chociazby w dermatologi, do kapieli, do przemywania skóry na której powstały przebarwienia... itp
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « PRZEDWIOŚNIE - DO KWIETNIA 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji