Tego dnia, po godzinie 15.00 urwałem się z domu. Po prostu musiałem gdzieś się ruszyć i wykonać jakiś fotoreportaż. Oczywiście udałem się do Muzeum oraz na zakupy. Kolejność była odwrotna. Na początku ulica Oświęcimska przed skrzyżowaniem z ulicą Partyzantów. Zerkamy w kierunku ronda. Po lewej stronie widzimy żywopłot z wplecioną weń forsycja pośrednią - Forsythia x intermedia.
Pączki krzewy już się żółcą. Nieliczne kwiaty są otwarte.
Następnie w jednym z ogrodów udokumentowałem orzech włoski - Juglans regia opleciony przez bluszcz pospolity - Hedera helix.
Pigwowiec pośredni - Chaenomeles x superba na którym przez wiele lat obserwowałem jemiołę też rozwinął pączki kwiatowe i liściowe.
Następnie udałem się na zakupy. Potem po opuszczeniu marketu stanąłem na ulicy Śląskiej i zerknąłem w kierunku bardzo często zatłoczonego ronda.
Tutaj po lewej stronie drogi znajdowała się silnie zarośnięta powierzchnia. Latem została uprzątnięta. Teraz wygląda tak.
Na trawnikach przed rondem bardzo wyróżnia się rogownica pospolita - Cerastium holosteoides. Ma ona uderzająco żółto-zieloną barwę. Już wykształciła pączki kwiatowe.
A to już pusta przestrzeń po wschodniej stronie ulicy ks. Ignacego Skorupki. Tutaj ma stanąć obiekt sakralny.
W tej okolicy przy poboczu ulicy Śląskiej rośnie jakiś głóg - Crataegus. Na nim usadowiła się jemioła pospolita - Viscum album.
A to już część parku od strony ronda. Tutaj obserwujemy dwa okazy śliwy wiśniowej - Prunus cerassifera.
Drugie drzewo rozwinęło pączki liściowe i kwiatowe.
W narożniku placu zabaw rośnie lipa drobnolistna - Tilia cordata. Ona też jest opanowana przez jemiołę pospolitą - Viscum album. Oto pierwsza kępa tego półpasożyta z oddali i po ściągnięciu zoom-em.
Tak samo udokumentowałem drugą kępę.
Następnie udałem się do miejsca, gdzie posadzono oczar japoński - Hamamelis japonica. Wszystkie kwiaty przekwitły, ostała się tylko jedna kępka.
Teraz mamy zbliżenie na przekwitnięte kwiaty.
A tak wyglądają kwiaty przez pozbyciem się ostatnich płatków.
Blisko muzeum zająłem się ziarnopłonem wiosennym - Ficaria verna. Roślina jest już bardzo zaawansowana jeśli chodzi o kwitnienie.