Przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną biegnącą przez omawianą okolicę od Wójtowej Góry przez Balin Mały a następnie do Chrzanowa wytyczono w końcu lat 90. ubiegłego wieku. W między czasie sporo tam się zmieniło i zaistniała konieczność oceny jej przebiegu oraz rozważenie możliwości w kilku punktach zmiany jej trasy bez utraty walorów dydaktycznych. Na cytowanym fragmencie mapy został zaznaczony na żółto weryfikowany stary odcinek a jednocześnie widać trasę wytyczoną później.
Na początku przepust pod autostradą i galeria malowideł. Ta sztuka przez bardzo małe s to już historia.
Po drugiej stronie znalazłem ewidentny przykład ostrej akcji protestacyjnej przeciwko już legalnie działającemu Zakładowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
Nader liczne były tutaj krocionogi.
Teraz poszedłem wzdłuż autostrady w kierunku lasku Jagodowy Dół. Przed laskiem widać zarastające krzewami pola. Sporo tutaj również amerykańskich nawłoci -
Solidago.
Lokalnie pojawia się trzcinnik piaskowy -
Calamagrostis epigeios.
Z tego miejsca zerkam w kierunku północno-zachodnim.
W okolicy, gdzie stok raptownie się podnosi przez pola biegła ścieżka dydaktyczna. Teraz pozostała po niej zniszczona tabliczka pomiędzy tarniną -
Prunus spinosa. Jak widać trakt stał się nie do przejścia. Dlatego poszedłem w kierunku drogi wzdłuż ogrodzenia wysypiska.
Po drugiej stronie doliny, w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się jeden w przystanków - klasyczne warpie z dziewięćsiłem bezłodygowym - Carlina acaulis w murawie teraz stoi biurowiec ZGOK-u.
Tutaj ścieżka skręcała w cypel lasu. Jak się później dowiedziałem dla lokalnej społeczności to Żydowski Las. To stanowisko też zostało zlikwidowane jako przystanek.
Tym nie mniej wszedłem w las aby zejść na dno doliny i biegnącą tamtędy drogę. Na drzewach wciąż znajdowało się oznakowanie ścieżki.
Sam las jest czymś w rodzaju boru na nie swoim siedlisku.
Świadczy o tym między innymi występująca tutaj obficie kokoryczka wonna - Polygonatum officinale. Po części maskuje ona warpie.
Na południe od tego cypla odłogowane pola opanowała przede wszystkim nawłoć kanadyjska -
Solidago canadensis.
Udało mi się także upolować takiego pająka. Był w trakcie posiłku.
I jeszcze jeden widok na zarastające pola.
Pojawiła się także blokada z wysypanego gruzu. Widocznie ktoś sobie nie życzy aby mu tutaj łażono.
Oto kolejny pająk. Podejrzewałem kołosza. Okazało się, że to Metellina segmentata z Tetragnathidae.
A to dowód na to, że w dalszym ciągu znajdujemy się na pierwotnej ścieżce dydaktycznej, chociaż już wówczas, przejście przez te chaszcze było trudne.
Tak wyglądał ostatni odcinek zejścia do głównej drogi. Było rzeczą zrozumiałą, że utrzymywanie tego odcinka ścieżki dydaktycznej jest niecelowe.
W tej okolicy natrafiłem na kolejnego pająka. Stawiałem na kołosza, ale to był krzyżak. Po weryfikacji oznaczenia okazało się że to Araneus marmoreus. Znalazłem w sieci zdjęcia okazów niemalże tak samo zabarwionych.
Teraz trzymamy się odcinka ścieżki dydaktycznej biegnącego przez Uroczysko Sośnica. Jak widać mamy tutaj bardzo mieszany bór. W nim skrywają się liczne warpie. Dzisiaj jest to rejon przystanku numer 11.
Tuż przed wyjściem z lasu natrafiamy na skrzyżowanie leśnych dróg. Kiedy oznakowanie jest rzadkie można tutaj zabłądzić.
Kolejny odcinek ścieżki zarówno wtedy jak i dzisiaj przecina pola uprawne. Zaczyna się on punktem widokowym.
Tuż przed wejściem do lasu, na pewnym odcinku ścieżka dydaktyczna pokrywa się ze ścieżką rowerową. Tutaj widzimy modrzewia europejskiego - Larix decidua.
Po drodze mijamy warpie w których znajduje się instalacja pt. Żegnaj telewizorku.
Od tego momentu ścieżka dydaktyczna wiedzie na wprost przez las liściasty w którym dominuje dąb czerwony - Quercus rubra. Ścieżka rowerowa odbija w lewo.
Tuż przed dojściem do polnego przedłużenia ulicy Myśliwskiej natrafiamy na największe warpie w okolicy.
Najnowsza weryfikacja z ubiegłego roku pokazała, że ścieżka ponownie wymaga odnowienia i być może zmiany trasy w kilku punktach.
(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 24.marca.2015)
(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 24.marca.2015)