Kolejny sosnowiec serial, ostatni już jako pokłosie badań prowadzonych na tym obszarze. Tym razem będą to tylko cztery odcinki. Teraz sprawdzałem jak przedstawia się tutaj flora porostów nadrzewnych. Zaczynamy od pagórka u zbiegu ulic Szpitalna i Księdza Jerzego Popiełuszki. Teraz drzewostan jest tutaj bardzo gęsty.
Na początku na korze jednego z drzew znalazłem pajęczynówkę - Athelia. Gatunku nie określam, za mało danych. Warto tylko wspomnieć, że według jednych źródeł to grzyb korticioidaly, według innych grzyb lichenizujący, czyli po prostu porost.
A poza tym była tutaj bardzo bujna roślinność nitrofilna, w tym szczaw tępolistny - Rumex obtusifolius.
Pnie wielu drzew pokrywał zielony nalot glonów.
Niestety, tak się jakoś złożyło, że wiele moich zdjęć jest ciemnych. Tutaj na szczęście wyraźnie widać fragment kościoła p.w. św. Joachima.
Odbijam teraz w kierunku ulicy Kamiennej.
Jednym z drzew w tej okolicy była wierzba iwa - Salix caprea.
W runie tego zadrzewienia pojawiały się mchy. Tutaj jest to płożymerzyk - Plagiomnium cuspidatum.
Następnie już przy ulicy Kamiennej zaobserwowałem spory płat miłki drobnej - Eragrostis minor.
Ważnym punktem orientacyjnym jest tutaj figura Matki Boskiej
A to już fragment ogrodu plebańskiego, gdzie zauważyłem winnika zmiennego - Ampelopsis brevipedunculata vel. Ampelopsis glandulosa.
Towarzyszyła mu glicynia - Wisteria.
W tej okolicy na skrzyżowaniu ulic rośnie sobie wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.
Na jego pniu znalazłem największe bogactwo porostów na całym badanym obszarze. Niestety, nie będę podawał jakie to gatunki, aby przypadkiem nie doprowadzić do powstania kolejnego "kościoła p.w. św. Wawrzyńca w Chrzanowie". Wierni czytelnicy moich fotoreportaży wiedzą co mam na myśli.