Będąc tego dnia w Jaworznie zauważyłem, że w najlepsze trwa w rejonie rynku budowa biblioteki. Teraz jest to spore czerwone gmaszysko. Wówczas został wykonany wykop. Na mapce miejsce akcji jest oznaczone kolorem żółtym.
Wtedy oglądałem powstający wykop. W tamtym czasie także po raz pierwszy zobaczyłem pstre iły w takiej ilości. Mają one karminową barwę i są przetykane szarymi smugami.
Bliżej powierzchni ziemi, gdzieś tak do głębokości 3 metrów warstwa iłów była żółtawa z szarymi pasmami.
Zrobiłem sporo zdjęć, ponieważ jak zaznaczyłem na wstępie po raz pierwszy zauważyłem taki przekrój tej formacji.
Pojawiło się pytanie, ile lat ma ta warstwa. Poszperawszy w dostępnej wówczas literaturze doszedłem do wniosku, że jest to perm dolny. Dokładniej była by to powstała wówczas zwietrzelina skał karbonu. Kilka lat później otrzymałem do zbioru próbkę pstrych iłów mioceńskich wyglądających dokładnie tak samo. Tedy mam problem. Czy to co teraz oglądniemy jako pełny profil ma prawie 280 milionów lat czy też zaledwie 15 a może mniej milionów lat. Do dzisiaj jednoznacznie nie udało mi się odpowiedzieć na to pytanie. Jest to zatem dowód na to, że w różnym czasie w różnych piekarniach można upiec niemalże taki sam chleb, jeśli dysponuje się takimi samymi składnikami, w tym przypadku karbońskimi iłowcami.
Przy północnym skraju wykopu zalegała warstwa prawie współczesnego piasku z cienką wstawka orsztynu. Tym mógł tutaj trafić nie wcześniej jak milion lat temu albo w geologicznej skali czasu dopiero co, bo jakieś 30 tysięcy lat temu.
Jak widać i tutaj od zarania dziejów nikt głęboko nie kopał.
W drugim etapie udałem się w rejon ulicy Insurekcji Kościuszkowskiej, dawniej Róży Luksemburg, gdzie podążając w kierunku Skałki przeszedłem przez Równą Górkę. Tutaj po bokach głębokiego wykopu odsłaniają się triasowe wapienie faliste.
Widać dolne warstwy prawie niezaburzone i leżące nad nimi skotłowane warstwy wapienia falistego.
To skotłowanie może być dziełem potężnego sztormu lub podmorskiego trzęsienia ziemi.
Potwierdzeniem hipotezy sztormu są znajdywane pomiędzy płatami wapieni toczeńce.
Wiek formacji jest przy takim niewielkim odsłonięciu trudny do określenia. Może to być górne piętro warstw gogolińskich dolnych względnie dolne piętro warstw gogolińskich górnych. Wszystko to stało się w przedziale czasu krótszym niż 5 milionów lat. Ta okolica to bardzo pouczająca odkrywka geologiczna. Niestety tak wówczas jak i dziś pełni rolę lokalnego wysypiska śmieci.