Tego dnia szedłem sobie przez miasto, mając tak na wszelki wypadek aparat fotograficzny. Dzionek był pochmurny i zasadniczo nie miałem zamiaru robić zdjęć. Kiedy doszedłem do słynnego orła musiałem się pomimo wszystko przełamać. Oto miejsce akcji.
Pomnik Zwycięstwa i Wolności na Placu 1000-Lecia wzniesiono w roku 1971 r. Został wykonany wg projektu Mariana Konarskiego, znanego rzeźbiarza. Przedstawia orła w locie, umieszczonego na granitowej bazie i cokole z dolomitu libiąskiego. Reszta informacji pod tym linkiem - http://www.chrzanow.pl/index.php?id=4332. Zdjęcia musiałem zrobić tylko dlatego, że zobaczyłem mnóstwo ptaków na ptaku.
Zaraz potem zająłem się świeżo posadzonym iglakiem. To świerk serbski - Picea omorica.
Kiedy robiłem zdjęcia jeden z przechodniów zwrócił mi uwagę, że na masztach powiewają bardzo brudne flagi.
Nie moja broszka. W związku z tym wróciłem do przyrody. Oto grab zwyczajny - Carpinus betulus.
Następnie więcej czasu poświęciłem platanowi klonolistnemu - Platanus x acerifolia. Drzewo rośnie tutaj od ponad dziecięciu lat.
Zwróciłem uwagę na nietypowe unerwienie blaszek liściowych. Zazwyczaj z nasady ogonka wyrastają trzy główne nerwy. Tutaj jest ich tak jakby pięć.
W tym wypadku mamy porównanie z klonem srebrzystym - Acer saccharinum. Unerwienie blaszek platana klonolistnego - Platanus x acerifolia jest jeszcze bardziej dziwne. Można by powiedzieć, że mieszańce tak mają.
A pień i gałęzie są malowniczo łaciate z powodu zrzucania kory.
Kolejną osobliwością dendrologiczną jest tutaj metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides. Drzewo właśnie zrzuciło gałązki.
Budynek w tle to Urząd Skarbowy. Na pierwszym planie mamy pęcherznicę kalinolistną - Physocarpus opulifolius. Krzew jest mocno obsypany owocostanami.
Zachował jeszcze nieliczne liście.
A na zakończenie zerkam w kierunku kościoła p.w. św. Mikołaja.